Pitirim Sorokin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pitirim Sorokin (1934).

Pitirim Alexandrovich Sorokin (Питирим Александрович Сорокин) (21 Ocak, 1889 – 11 Şubat, 1968) Rus asıllı Amerikalı sosyolog. C. W. Mills gibi, Talcott Parsons'ın kuramlarının sesli muhalifidir.[1] Toplumsal çevrim kuramına katkısı en fazla bilinen sosyologdur ve bütüncül yaklaşımı benimsemiştir.

1919-1922 arası Petrograd Üniversitesi'nde ilk sosyoloji Profesörü olan Sorokin, Bolşevik karşıtı tutumu nedeniyle SSCB'den çıkarıldıktan sonra, ABD'ye giderek önce Minnesota, daha sonra Harvard Üniversitesi'nde profesör oldu.[2] 1930'da Harvard'da sosyoloji bölümünü kurdu.[3]

Sosyoloji teorisinde iki tür sosyolkültürel sistem tanımlaması yaparak algılanan(ampirik, doğa bilimlerine dayanan ve ona dayalı) sistem ve tasavvur edilen(mistik, akla karşıt, otorite ve inanaca dayalı) sistem kavramlarını geliştirdi. Ona göre Ortaçağ sonrası Batı'nın algılanan kültürü son aşamasındadır ve cinsel olmayan özverili sevginin bir bilim olarak incelenmesi dünya çapında bir kaosu önlemek için gereklidir. Bu gereklilik, kutuplaşma ilkesinden doğar. Bu ilkeye göre bir bunalım anında normal koşullarda var olan ahlaki kayıtsızlık, yerini aşırı bencillik ya da aşırı özveriye bırakır. Uzlaşma ve barış, sevgi ve yardımlaşma aracılığıyla olanaklı olabilir.[2][4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Cuzzort, R. P. and King, E. W. (1995). 20. yüzyıl toplumsal düşünüşü (5. baskı). New York, NY: Harcourt Brace College Publishers.
  • Johnston, B.V (1995). Pitirim A. Sorokin bir entelektüel biyografi. Lawrence, KS: University Press of Kansas.
  • Gambescia, C. (2002). Invito alla lettura di Sorokin. Rome, Italy: Edizioni Settimo Sigillo.
  • Mills, C. W. (2000). Toplumsal tahayyül. New York, NY: The Oxford University Press
  • Sorokin, P. A. (1992). Çağımızın krizi Chatam, NY: Oneworld Publications, Ltd
  • Sorokin, P. A. ve Lunden, W. A. (1959). Güç ve ahlak: kim gardiyanları savunacak? Boston, MA: Porter Sargent Publishers.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ In "Fads and Foibles," Sorokin accuses Parsons of borrowing his work without acknowledgement.
  2. ^ a b Allen Phillip, J. (1963). Pitirim A. Sorokin in Review. Durham N.C. Duke University Press
  3. ^ Jeffries, Vincent. "Sorokin,Pitirim," Encyclopedia of Social Theory. California: Sage Publications.
  4. ^ Gladwell, Malcolm (2008). Outliers. New York. s. 90. ISBN 978-0-316-03669-6. 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2015.