İçeriğe atla

Salih Paşa Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Salih Paşa Camii, Cibali mahallesinde bulunan bir camiidir.

Salih Paşa Camisi, Salih Paşa Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Camii'nin yapımını ulema Tokatlı Paşmakçı Hüsameddin Efendi, Fatih Sultan Mehmet döneminde üstlenmiştir. Ayrıca İbn-i Meddas olarak bilinen Hüsameddin Efendi, 1442 yılında Amasya müftülüğü görevini üstlenmiş ve Amasya'da Hüsamiye Medresesini yaptırmıştır. İbn-i Meddas, İstanbul’un Fethine katılmak için kente gelmiş, fetihten sonra da yaşamını Cibali mahallesinde sürdürmüştür. 1456 yılında öldükten sonra mescidin haziresine gömülmüştür. Mezar taşında "Ebu'l-feth Sultan Mehmet Han’ın mestçibaşısı" yazmaktadır.

1647 yılında Salih Paşa, mescidin duvarlarından birine çeşme yaptırmıştır. Bu sebepten dolayı caminin adı Salih Paşa Camii olarak tanınmıştır. Camii aynı zamanda "Paşmakzade Mescidi" ve "İbn-i Meddas Mescidi" olarak da bilinmektedir.

1830 yılında cami, 1912 yılında ise Zeynep Hanım adlı bir yardımsever, Salih Paşa tarafından yaptırılan çeşmeyi restore ettirmiştir. Camii, ikinci bir kat da eklenerek 1977-1980 yılları arasında restore edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]