Saban Capital Group

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Saban Entertainment sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Saban Brands
Saban-brands-logo.jpg
Kuruluş 2010
Kurucu Haim Saban
Şehir Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Önemli kişiler Adam Chesnoff (Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür)
Alan Animasyon ve Canlı aksiyon
Ürün Televizyon programı
Yan kuruluş Saban Entertainment Group, Saban Films, SCG Power Rangers LLC
Ana sayfa http://www.sabanbrands.com/

Saban Brands, Yahudi asıllı Amerikalı medya sahibi Haim Saban tarafından 2010 yılında kurulmuş pazarlama ve yapımcı bir medya şirketidir. Başta Japon firması Toei Animation olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde ortaklıkları bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Saban Brands her ne kadar 2010 yılında kurulmuş olsa da Haim Saban'ın medya işine girişi daha eskilere dayanmaktadır. İlk olarak ön plana 1983 yılında Saban Music Group olarak ortaya çıkmıştır. Ardından Warner Bros.'un satın alımıyla Haim Saban farklı alanlara yöneldi. Daha sonra 1996 yılında Saban Entertainment'i kurmasıyla birçok dizi ve çizgi dizinin yapımında ve dağıtımında yer almıştır. Saban Entertainment'in birçok yapımı birçok ülkede Fox Kids başta olmak üzere çeşitli kanallarda hayat bulmuştur, daha sonra 2002 yılında Disney'in firmayı satın almasıyla el değiştirmiştir. Saban Entertainment faaliyetleri Disney'in eline geçmiş de olsa Haim Saban Fransa merkezli Saban International Paris (SIP Animation olarak da bilinir) ile 1977 yılından 2008'e kadar yine birçok çizgi dizinin yapımı ve dağıtımında önemli rol oynamış, çocuk kanalı Jetix ile birlikte ortak projelere imza atmıştır. Daha sonra 2008 yılında faaliyetlerini sonlandırmıştır.

2010 yılına gelindiğinde Haim Saban, Los Angeles, Kaliforniya merkezli Saban Brands şirketini kurar. Saban Entertainment döneminde elinde bulundurduğu Power Rangers'ın yayın haklarını Disney'den satın alır. Yeniden birçok dizi ve çizgi dizinin yapımında ve dağıtımında yer almaya başlar.

Bazı Çizgi dizi ve dizileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Saban Entertainment (1996-2002) - SIP Animation (1977-2008) Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Marvel ile[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Saban Brands (2010-Günümüz) Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]