Çılgın Korsan Jack

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çılgın Korsan Jack
Mad Jack the Pirate
Tür Animasyon serisi
Proje tasarımcısı Bill Kopp
Yazar Bill Kopp
Martin Olson
Steve Ochs
Yönetmen Jeff DeGrandis
Başrol Bill Kopp
Billy West
Jess Harnell
Tom Kenny
Brad Garrett
Cam Clarke
Sandy Fox
Charlie Adler
Jocelyn Blue
Sherman Howard
Joyce Lang
Kevin Meaney
Steve Ochs
Valery Pappas
Jay Robinson
April Winchell
Ülke Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 13 (23 Parça)
Yapım
Yönetici yapımcı Bill Kopp
Eric S. Rollman
Yapımcı Jeff DeGrandis
Yayın bilgileri
Yayın tarihi 12 Eylül 1998 - 27 Şubat 1999

Çılgın Korsan Jack, Saban Entertainment tarafından üretilen kısa ömürlü bir çizgi dizidir. 1998'de yayınlanmaya başlanmış ve sadece 13 bölüm gösterildikten sonra yayından kalkmıştır. Türkiye'de bu çizgi dizi Fox Kids (sonradan Jetix Play) kanalı tarafından yayınlanmıştır. Yönetmenleri Jeff DeGrandis'dir.

Olay örgüsünü; korkak ve başarısız bir korsan olan Kaptan Jack; her türlü başarısızlıklarına karşın kaptanına gözükapalı bir güven duyan, kalın kafalı bir sıçan olan Lapacı (Snuk); ve birlikte yelken açtıkları Deniz Tavuğu (Sea Chicken) adlı gemileriyle yaşadıkları maceralar oluşturmaktadır.

2009 yılında Kanal D Home Video tarafından VCD'si yayımlanmıştır. Çizgi filmin Türkçe seslendirmecileri Ali Ekber Diribaş (Jack) ve Özgür Özdural (Lapacı)'dır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Çılgın Korsan Jack (Çılgın Jack) - Kötü kalpli ve benmerkez bir korsan. Paradan başka bir şeyi düşünmez. Hırsızlık ve yağmacılık yapar. Sürekli hazine peşindedir. Şansız bir insan ve kötü bir kumarbazdır. Sürekli hile yapar. Başına sadece kötü işler meydana gelir. Kadınlar ondan nefret etmektedir. Denize açılmadığı zamanlar Gramblgest'in salihlerinde bulunan kumarhanelerde ve birahanelerde takılır. Birçok kişiye maddi borcu vardır. Ehliyetinin süresi yıllar önce bitmiştir.
  • Lapacı (Snuk) - Çılgın Jack'in yardımcısı, en sadık dostu. Deniz Tavuğunda tuvalet temizleyicisi ve bazen yedek kaptan olarak çalışır. Dümenin başına geçtiği ve aşçılık yaptığıda görünür.
  • Köpek Balığı Surat Billy - Gangster ve azılı haydut. Deniz Tavuğu'nun sahibi. Sürekli Korsan Jack'ten kira alacağı vardır.
  • Sinyör Sultan - Kutuplarda yaşamakta. Billy'nin en yakın arkadaşı. Dondurmayı çok sever. Jack'ten dondurma makinesi alacağı var.
  • Parlak Flash Dashing - Jack'in azılı düşmanı. Jack ne zaman bir hazine bulsa onun elinden gelip alır. Jack'e korsanlık ehliyet sınavında öğretmenlik yapmıştır.
  • Sr. Retoring (Serbest Şövalye). Köpeğini çok seven bir zengin. Balyoz'un can düşmanı. Mutluluk Adasında yaşamakta. Çok zengindir ve yumuşak bir erkektir. Çılgın Jack'ten 'süt kuzusu' olarak adlandırılmıştır.
  • Kara Şövalye Balyoz - Prensesi kaçırdı. Mutluluk adasında yaşayan kötü kalpli şövalye. Sr. Retoring ve Çılgın Jack ile karşılaştı.
  • Bay Mortimer - Jack'in yaşlı amcası. Çok zengin bir adamdır. Jack amcasının ölüm haberini alacaktır. Miras olaylarında hizmetçisi kargaşa çıkardı. Fakat Mortimer'ın sadık köpeği ve fazla destek olamasalarda Çılgın Jack'in uzaktan akrabaları olayı açıklığa kavuşturdu. Ün salmış serveti bir sandık değersiz köpek maması çıktı.
  • Kont Draclia - Vampir ve evinde yalnız yaşayan bir adamdır. Uzun zaman önce ölmüştür. Vulgarya'da, bir şatoda yaşamaktır. Yarasaya dönüşebilmektedir. Ayrıca buharlaşma özelliğinede sahiptir. Karakteristik özellikleri Vampir Kont Drakula'dan yoğun ölçüde etkilenilmiştir. Çılgın Jack onu soymayı denemiştir. Sonra en azılı düşmanlarından olmuştur. Çılgın Jack, Kont Draclia'nın kalbine kazık çakmayı denemiş ancak başaramamıştır. Lapacı tarafından tabutta yakılarak öldürülmüştür. Küçük bir sandık bulurlar. Deniz Tavuğu'na dönüp sandığı açarlar. İçinden klozet temizleyicisi çıkar. Çılgın Jack yine servet bulamadığı için çok sinirlenir ve tuvalet temizleyicisini Lapacı'ya hediye eder.
  • Angus Dagnabbit - Altın hagis isimli aile ganimetini korumak birincil amacı olan İskoç bir adamdır. Her fırsatta gaydasını çıkartıp cesur iskoçyalı şarkısını çalarak eğlenir. Tahtadan atının adı küheylan'dır ve onunla konuşabilme yeteneği vardır, söylediği şeyleri bir şekilde sadece kendisi anlar.

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Yayın Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

# Title Summary
1 Korkunç Deniz Canavarı Olayı (Pilot bölüm)
2 Mavi Elmasın Laneti
3A Zerzin Adası ve Ölümcül Flebis Hastalığı Çılgın Jack flebis hastalığına yakalanır ve iyileşmesi için efsane kitaplarında bahsi geçen kutsal ben-bom-bom meyvesinin bulunduğu Zerzin adasını bulmak için okyanusları altüst eder. Adanın bulunduğu yeri gösteren bir haritayı satın alırlar ve adaya ulaşırlar. Çılgın Jack iki kere yanlış meyvelerden yer ve ölür. Fakat Jack'in ruhu cennet yerine cehenneme gideceğini öğrenince paniğe kapılır ve ruhu bedenine geri döner. Lapacı hemen Jack'e gerçek meyvelerden yedirir ve Jack iyileşir.
3B Kara Şövalye
4A Angus Dagnabbit'in Tuhaf Davası Altın Hagis'i çalmak isteyen Jack son anda Angus Dagnabbit'e yakalanır. Bunun üzerine Angus Dagnabbit ile Altın Hagis üzerine iddiaya girerler. Jack kaybettiğini fark edince türlü numaralara başvurur fakat sonunda Altın Hagis'i kaybeder.
4B Işık, Kamera - Lapacı! Bir korsan filmi izledikten sonra olayların çarpıtıldığını düşünerek gerçek bir korsan filminin nasıl olması gerektiğini filmin yönetmenine öğretmeye karar verir ve Kocaçene Film Yapım Şirketi'ne gider. Şirketin sahibi eski yıldızını kovar ve Jack ile Lapacı'yı işe alır. Her sahnede Jack bir dinozor tarafından yutularak yaralanır ve Lapacı bir film yıldızı oluverir.
5A Mutlu Yıllar!!! Çılgın Korsan Jack'in doğum günü nedeniyle Lapacı Korsan Jack'e bir sürpriz hazırlar ve onu lunaparka götürür. Lunaparka yabancılık çeken Jack buradaki oyuncakların bazılarından çok korkar, bazılarından ise hiç etkilenmez. Yemek yerken can sıkıntısını bastırmak için şarkı söyleyen Şıpıdık Kokarca adlı robotun içine üzüm suyu döker ve robotun bozularak delirmesine sebep olur. Şıpıdık Kokarca Jack'i kaçırır ve Lapacı Jack'i kurtarmaya çalışır.
5B Shipwhacked
6 Draclia Korkusu
7A Kafasız Yosun Satıcısının Hazinesi
7B 999 Zevk Kalesi
8A Korkunç Kar Canavarı Saldırısı
8B Yengeçler Davası
9A Ejderha Avcısı
9B Kaptan Lapacı
10A Pembe ve Tüylü'nün Adası
10B Mortimer Amca'nın Mirası
11A Büyük Kapow!
11B Çılgın ve Üzgün Lapacı
12A İnsan Yiyen Yeşil Gorillerin Saldırısı
12B Lamba Johnny'si
13A Çılgın Jack ve Fasulye Sırığı
13B Mumyanın Lanetli Ayak Parmağı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]