İçeriğe atla

BVS Entertainment

Vikipedi, özgür ansiklopedi

BVS Entertainment (önceki adıyla Saban Entertainment), The Walt Disney Company'nin tamamına sahip olduğu bir animasyon/canlı aksiyon prodüksiyon yapım, dağıtım ve pazarlama şirketidir. Önceden Yahudi asıllı Amerikalı medya sahibi Haim Saban tarafından 1980 yılında kurulan bağımsız bir medya prodüksiyon, dağıtım ve pazarlama şirketiydi. Şirket ve uzantıları genellikle News Corporation ve daha sonra Disney'in sahip olduğu Fox Kids ve Jetix uluslararası yayın ağları için animasyon ve canlı aksiyon şovlar üretmesi veya dağıtımcılığını yapmasıyla bilinmektedir.

1980 yılında kurulan Saban, 1983'ten itibaren çeşitli programların yapımcılığını üstlendi. 1992 yılından itibaren Marvel Entertainment ile ortaklık kurarak 1990'ların Marvel çizgi dizilerine imza attı. 1996 yılına gelindiğinde News Corporation'ın sahibi olduğu Fox Children's Network (veya yaygın bilinen adıyla Fox Kids), Fox Kids Worldwide'i oluşturmak için Saban Entertainment ile birleşti.[1][2][3] Daha sonraki adı Fox Family Worldwide olan şirket, 2001 yılına gelindiğinde Disney'in satın almasıyla birlikte BVS Entertainment olarak isim değiştirdi ve eski adı Fox Family Worldwide olan ABC Family Worldwide bünyesinde alındı. Bu satış ile birlikte 2004'ten itibaren uluslararası Fox Kids kanallarının yerini Jetix aldı. Fox Kids ve Saban yapımı içerikler burada yayınlanmaya devam etti. yılında ise Saban Entertainment'ın 1977'de kurulan Fransa merkezli yan şirketi Saban International Paris'in %49,6 hissesi de 2001 yılındaki anlaşmayla birlikte Disney'e satıldı!ve stüdyonun adı SIP Animation olarak değiştirildi SIP, Jetix Avrupa ile ortak yapımlar üretmeye başladı ve bu serilerin dağıtımı Disney'in dağıtım kolu olan Buena Vista International tarafından yapıldı. 2009 yılında Disney'in Jetix Avrupa'nın tamamını almasının ardından SIP Animation hareketsiz kaldı ve faaliyetlerine son verdi. 2012 yılında Disney, BVS Entertainment aracılığıyla kalan hisseleri ele geçirdi ve stüdyonun, %100'üne ilk defa sahip oldu. Ekim 2023'te kapatılana kadar stüdyo 14 yıl boyunca hareketsiz bir şekilde varlığını sürdürmeye devam etti.

Saban Entertainment'ın 1977'de kurulan Fransa merkezli yan şirketi Saban International Paris'in %49,6 hissesi de 2001 yılındaki anlaşmayla birlikte Disney'e satıldı ve stüdyonun adı SIP Animation olarak değiştirildi SIP, Jetix Avrupa ile ortak yapımlar üretmeye başladı ve bu serilerin dağıtımı Disney'in dağıtım kolu olan Buena Vista International tarafından yapıldı. 2009 yılında Disney'in Jetix Avrupa'nın tamamını almasının ardından SIP Animation hareketsiz kaldı ve faaliyetlerine son verdi. 2012 yılında Disney, BVS Entertainment aracılığıyla kalan hisseleri ele geçirdi ve stüdyonun, %100'üne ilk defa sahip oldu. Ekim 2023'te kapatılana kadar stüdyo 14 yıl boyunca hareketsiz bir şekilde varlığını sürdürmeye devam etti.

2010 yılında Haim Saban, Los Angeles, Kaliforniya merkezli Saban Brands şirketini kurdu. Saban Entertainment döneminde elinde bulundurduğu Digimon ve Power Rangers'ın yayın haklarını Disney'den geri aldı. Yeniden birçok dizi ve çizgi dizinin yapımında ve dağıtımında yer almaya başladı ve 2018 yılında Disney'den geri aldığı Power Rangers başta olmak üzere tüm hakları Hasbro'ya sattı.

Saban International Paris (SIP Animation)

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Fox Family Worldwide Inc". Saban. 21 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2009. 
  2. ^ Brock, Connie (10 Mayıs 2010). "Haim Saban, producer, in Hollywood, Washington, Israel". The New Yorker. s. 5. 19 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2018. 
  3. ^ Hillier, Barry (1 Kasım 1996). "Fox Kids Worldwide is born". Kidscreen. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2018.