İçeriğe atla

Sırp Cumhuriyeti Ordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sırp Cumhuriyeti Ordusu
SırpçaВојска Републике Српске (ВРС)
SırpçaVojska Republike Srpske (VRS)
Sırp Cumhuriyeti Ordusu amblemi
Etkin1992-2006
ÜlkeSırp Cumhuriyeti
BağlılıkSırp Cumhuriyeti
Büyüklük80.000 asker (Bosna Savaşı sırasında), 2005'te 4.000
KarargâhBanya Luka, Sırp Cumhuriyeti
RenkleriKırmızı, mavi ve beyaz
SavaşlarıBosna Savaşı, Hırvatistan Savaşı
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Ratko Mladić (1992-1996)[1]

Sırp Cumhuriyeti Ordusu (Sırpça: Војска Републике Српске/Vojska Republike Srpske; ВРС/VRS), kendi kendini Sırp ayrılıkçı cumhuriyeti ilan eden Sırp Cumhuriyeti'nin (SC) ordusuydu. 1992'den 1995'e kadar Bosna Savaşı sırasında aktif olarak, Bosna-Hersek'i oluşturan iki taraftan biri olan SC'nin silahlı kuvvetleri olarak varlığını sürdürdü ve 2005 yılında Bosna-Hersek Silahlı Kuvvetleri'ne entegre edildi. VRS kuvvetleri, Koridor 92 Operasyonu, Vrbas '92 Operasyonu, Bura Operasyonu ve Örümcek Operasyonu dahil olmak üzere bir dizi harekâta katıldı; Saraybosna kuşatması'na ve Srebrenica Katliamı'na da karıştılar.

Personel[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırp Cumhuriyeti Ordusu, 12 Mayıs 1992'de, Bosna-Hersek'in 1992'de daha önce ayrıldığı eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin Yugoslav Halk Ordusu'nun kalıntılarından kuruldu. Bosna Savaşı patlak verdiğinde, JNA resmi olarak 80.000 Bosnalı Sırp asker terhis etti. Ağır silahlarını ellerinde bulundurmalarına izin verilen bu birlikler, yeni kurulan Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun belkemiğini oluşturdu.

Büyük ölçüde Bosna-Hersek'ten gelen etnik Sırplardan oluşmasının yanı sıra, VRS ayrıca yaklaşık 4.000 yabancı Ortodoks Hristiyan gönüllü, 700'ü Rusya'dan ve 300 ila 800 yabancı gönüllü Bulgaristan'dan geldi. 100 Yunan da Bosnalı Sırpların yanında savaşmak için gönüllü oldu ve Srebrenica katliamına katıldığı iddia edilen Yunan Gönüllü Muhafızları'nı oluşturdu.

Savaş sonrası durum ve kaldırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra Bosna-Hersek ülkesinin VRS ve Bosna-Hersek Federasyonu Ordusu olmak üzere iki ordusu vardı. AFBiH'nin kendisi ARBiH ve HVO olmak üzere iki unsurdan oluşuyordu. İki ordu, ortak bir komuta olmadan, birbirlerinin işlerine karışmama ilkesiyle hareket ettiler. Bisera Turković, bu nedenle, örneğin Saraybosna'ya yönelik bir yabancı saldırının bu başkenti savunup savunmayacağının şüpheli olduğunu kaydetti. İki ayrı ordunun varlığı, sivil-asker ilişkilerinin gelişmesini engelleyen faktörlerden biriydi. VRS mayın temizleme gerçekleştirdi.

2003 yılında ordu, Bosna-Hersek Silahlı Kuvvetleri'ne entegre olmaya başladı. 2005'te, Irak'taki ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerini artırmak için Sırplar, Boşnaklar ve Hırvatlardan oluşan tam entegre bir birlik konuşlandırıldı. 6 Haziran 2006 tarihinde, Bosna-Hersek Savunma Bakanlığı tarafından kontrol edilen Bosna-Hersek Silahlı Kuvvetleri'ne tamamen entegre edildi.

Liderlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordunun en yüksek komutanı General Ratko Mladić idi ve daha sonra diğer bazı yüksek rütbeli Sırp subaylar gibi Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde soykırımla suçlandı. Mladić, 26 Mayıs 2011'de Sırbistan'da tutuklandı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "THE INTERNATIONAL CRIMINAL TRIBUNAL FOR THE FORMER YUGOSLAVIA - Case No. IT-95-5/18-I". UN - ICTY. 2007. 19 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2007. On 12 May 1992, Ratko MLADIC was appointed Commander of the Main Staff of the VRS, a position he held until at least 22 December 1996. On 24 June 1994, Ratko MLADIC was promoted to the rank of General Colonel.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)