Sıldız, Hınıs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sıldız
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Hınıs
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 119
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25600

Sıldız, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Alevi Zaza mahallesidir.

Mezraları :(Mazra ,Henek mahallesi) çevre köyler:(Tanır Köyü , Derviş ali Köyü , Memis Köyü, Kazanci mahallesi , Helefan Köyü ,ketenci mahallesi, Hircan ) Bu köyler Haydarhan aşiretinin Bexiz koluna bağli Köylerdir.

Bexiz kolu (bıyıklı ahmet) Heyderiz aşiretine (Haydarhan) bağlı olup Dersim'den bu bölgeye gelmişlerdir.

Dersimden Hınıs'a gelerek oluşturulan ilk alevi Köyü Sıldiz'dır. Haydarhan Aşireti Türkiyede çeşitli illere, Avrupa'ya, Amerika'ya ve Avustralya'ya dağilmistir. Sıldız Mahalleninde topraklarından kaçan ermenileri ermeni mezarları ve kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla Sıldız mahallesinin geçmiş tarihlerde bir tür kervan geçiş yolu olduğu tahmin edilmektedir. Bu tahminleri kuvvetlendiren kalıntılar, insanların yaptığı mağaralar (tıpkı ev gibi) bulunmaktadır fakat hiç araştırılmamıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaza Alevi kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Gelenek ve görenekleri Erzurumlulardan çok farklıdır. Çoğunlukla hayvancılık yaptıklarından etli ve hamurlu yemek türleri yaygındır. En çok yapılan ve alevilere has yemek olan 'bıçıka şir ve Zerifet'dır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum il merkezine 169 km, Hınıs ilçesine 19 km uzaklıktadır. sıldız mahalleninde yasıyan aile sayısı gün gectikçe azalmaktadır.ekonomik kosullar ınsanların topraklarından ayrılmasına neden olmustur.her seye ragmen ınsanlar bu topraklara olan baglılıkları ve hasretlerı nedenıyle yaz ayların da sıldız mahallesinin nüfusunda büyük bir artış olmaktadır.en büyük sorun öğrencilerin okumasını sağlayacak bir öğretmen yok.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 119
1997 45

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltlı olumayıp mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]