Halilçavuş, Hınıs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Halilçavuş
Erzurum ili siyasi haritası
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Hınıs
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Resmî site

Halilçavuş, Erzurum ili'nin Hınıs ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tehcir öncesi Ermeni yerleşkesi olan bu köy tehcir sonrası tamamen boşalmıştır. Diğer tüm aileler tehcir sonrası bu beldeye gelip yerleşmiştir. Dolayısıyla mahallenin tehcir öncesi tarihi hakkında kesin bilgi mevcut değildir.

Tehcir sonrası Kafkaslar'dan, Muş Bulanık'dan, Bingöl Solhan'dan, Erzurum'dan ve Karadeniz Bölgesi'nden insanlar gelip Halilçavuş'a yerleşmiştir.

Cumhuriyetin kurulmasından itibaren köy tüzel kişiliğine haiz olan belde çevre köyler için merkez teşkil etmektedir.Mahallenin karakolu olup bu karakol diğer köylere de hizmet sunmaktadır.

Köy 1992 yılında belediye olup, halen belde tüzel kişiliğine haizdir. Belediyede 15 memur mevcuttur.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldedeki yerleşim, toplu yerleşimin tipik örneğidir. Mahallenin altından Ağırçimen Deresi, sağ kenarından Avanes Deresi, solundan Güzeldere geçmektedir.

Beldenin güneyinde Bulanık Dağı bulunmaktadır. Önünde ise Ağırçimen, Köydibi, Çaydüzü isimlerinde düz ovalar yer almaktadır. Toprak verimli volkanık bir yapı arz etmektedir.

Komşu köyleri; Göller, Tellitepe, Kızılahmet, Dağ Çayırı, Tendürek'tir.

İklim durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede görülen iklim tipik karasal iklimdir. Ancak son yıllarda Malazgirt'te yapılan baraj dolayısıyla iklimi ciddi şekilde yumuşamıştır.

Bozkır ikliminin hakim olduğu yerleşim yerinde ağaçlanma sadece belde merkezinde mevcuttur. Verimli ovalarda ağaçlar yok denecek kadar azdır.

Nüfus durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre belde nüfus verileri
2014 956
2010 1.051
2007 1.186
2000 2.600
1997 2.056

Eğitim durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede ilkokul bulunmaktadır. Ancak ilköğretim sonrası eğitime verilen önem nispeten azdır. Genel olarak üniversite mezunu oranı düşüktür. Ancak son yıllarda ciddi bir değişiklik gözlemlenmektedir.

Ekonomik durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde ekonomisine tarım ve hayvancılık hâkim olup mera ve yaylalar geniş alanlar kaplamaktadır. Meyvecilik yok denecek kadar az miktarda olup sebze tarımı yer yer yapılmaktadır. Halkın geçimi genelde gençlerin gurbete çıkıp inşaatlarda çalışıp gönderdikleri parayla sağlanmaktadır.

Sınırlı miktarda olsa da beldede arıcılık faaliyeti yürütülmektedir.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede sular evlere getirilmiştir. Kanalizasyon çalışmasının ise ihalesi verilmiş olup, süreç devam etmektedir. Telefon ve internet bağlantısıdan faydanılmaktadır.Beldeyi Hınıs'la bağlayan yol asfalt olup, köy içindeki yollar asfalt değildir.

Beldede ise, konutlar genellikle tek katlı olup, ekonomik yaşayışın gereği olarak ahırlarla yan yanadır. Köy dağ yamacına kurulmuştur. Yaklaşık olarak 200 hane ev vardır. Evler ağırlıklı olarak betonarmedır.

Mahallede ; KURAN KURSU, Camii, Belediye, Karakol, Sağlık Ocağı, bulunur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]