Parmaksız, Hınıs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Parmaksız
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Hınıs
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 664
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25600

Parmaksız, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir mahalledir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum il merkezine 161 km, Hınıs ilçesine 5 km uzaklıktadır. Aşağı Parmaksız vadi içinde su kenarında konuşlanmıştır. Ambarcı, Darboğaz, Cem ve Delardı mevkileri sulak ve yeşildir. Ağaçlık bölgelerdir. Geniş tarım arazileri vardır. Tarla ve çayırlardan oluşan araziler ekilebilirdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2008 911
1990 1.133
1985 1.122

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Elma bahçeleri olan mahallenin elmalarının aroması ve tadı çok beğenilir.Meyveciliğe çok elverişli bir mahalledir. Bostancılık da önemli bir üretim kaynağıdır. Kalasırtı arkının suyunun bağlanmasıyla bostancılık ve sulu tarım da artış olmuştur. Hınıs Fasulyesi diye bilinen şeker fasulyesinin üretimi bolca yapılmaktadır.Salatalık, kavun, karpuz, lahana, mısır, biber, domates gibi ürünler az da olsa üretilir. Köy, ilçede ekonomik olarak ciddi bir paya sahiptir. Ulaşım, gıda ve giyim sektöründe söz sahibidir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak onarıma ihtiyacı vardır. Yukarı Parmaksız'da 1, Aşağı Parmaksız'da 1 olmak üzere 2 ve 3 derslikli iki okulu mevcut olup 5 yıl eğitim verilmektedir.

Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Bingöl dağlarından getirilmiş olan içme suyu bölgenin en temiz sularındandır. Yukarıparmaksız ve Aşağıparmaksız'da bakkal mevcut olup kahvehane yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. sağlık ocağı var ama faal değildir, sağlık evi vardır. Aile hekimliğinden yararlanan köye haftalık hekim gelip sağlık hizmeti vermektedir. Mahallenin yolu asfalt olup ulaşım sorunu yoktur. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. GSM baz istasyonu vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]