Karaağaç, Hınıs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karaağaç
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Hınıs
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 203
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karaağaç, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir mahalledir.

Alevi Zaza mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adini; orada bulunan karaagac`lardan (dare bizi) almistir.Mezar taslarindan anlaşılacağı üzere tarihi oldukça eskidir (12.yy). Asagi ve yukari mahalle olarak iki mahalleden olusuyor.66 depremine kadar bütün köy su anki asagi mahallede kuruluymus.Deprem sonrasi mahallenin cogunlugu suanki yukari mahalleye yerlesmis.2006`da baslanip yapimi halen süren 66 deprem konutlari ise mahallenin girisinde bulunmaktadir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

ZAZA Alevi inancina sahip bir mahalledir. Yöresel yemekleri Zilfet, Eksi trit.Köylülerin Kutsal olarak kabul edip her sene Kurban kestikleri yerlerin basinda DUNDIL, KALE SIPİ, SEHIDE CINAR gelir.Güneyinde Dundil Deresi, kuzeyinde ise cala kere deresi gecmektedir.Mahalleye baglı Mozek adında bir mezrasi bulunmaktadir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum il merkezine 155 km, Hınıs ilçesine 5 km uzaklıktadır.Etrafini Tume bilind,Goma batikan,Bere bagiran tepeleri cevrelemektedir.Güneyinde Dundil Deresi,Kuzeyinde ise Cala kere Deresi bulunmaktadir.Cevre köyler sirasiyla:Kolhisar mah. melekulac (mollakulac),arus(yolüstü),kozli(alinteri),begordi(beyyurdu),ferkik(derince),kurdi(avcilar)köyleridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karasal iklimin etkisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 203
1997 173

Köy nüfusunun büyük bir kismi yoksulluk ve topragin verimsizliliginden dolayi Metropollere göcmüstür. Basta Istanbul, Izmir olmak üzere Manisa, Kocaeli ve Aydin`da yasamaktadirlar. Diger bir kismi ise Almanya`ya göcmüstür. Cogu Berlin basta olmak üzere Bielefeld, Herne, Siegen, Kaiserslautern, Schweinfurt ve Stuttgart sehirlerinde yasam mücadelelerini sürdürmektedirler.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır . Mahallenin içme suyu şebekesi vardirkanalizasyon şebekesi vardir PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol toprak

Dış bağlantılar=[değiştir | kaynağı değiştir]