Karaağaç, Hınıs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaağaç
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Hınıs
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 203
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25600

Karaağaç, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir mahalledir.

Alevi Zaza mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adini; orada bulunan karaagac`lardan (dare bizi) almıştır.Mezar taslarından anlaşılacağı üzere tarihi oldukça eskidir (12.yy). Aşağı ve yukari mahalle olarak iki mahalleden olusuyor.66 depremine kadar bütün köy su anki aşağı mahallede kuruluymus.Deprem sonrasi mahallenin çoğunlugu suanki yukari mahalleye yerleşmiş.2006`da başlanıp yapımı halen süren 66 deprem konutları ise mahallenin girisinde bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

ZAZA Alevi inancına sahip bir mahalledir. Yöresel yemekleri Zilfet, Eksi trit.Köylülerin Kutsal olarak kabul edip her sene Kurban kestikleri yerlerin basında DUNDIL, KALE SIPİ, SEHIDE CINAR gelir.Güneyinde Dundil Deresi, kuzeyinde ise cala kere deresi gecmektedir.Mahalleye baglı Mozek adında bir mezrasi bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum il merkezine 155 km, Hınıs ilçesine 5 km uzaklıktadır.Etrafini Tume bilind,Goma batıkan,Bere bagiran tepeleri cevrelemektedir.Güneyinde Dundil Deresi,Kuzeyinde ise Cala kere Deresi bulunmaktadır.Cevre köyler sırasiyla:Kolhisar mah. melekulac (mollakulac),arus(yolüstü),kozli(alinteri),begordi(beyyurdu),ferkik(derince),kurdi(avcilar)köyleridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karasal iklimin etkisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 203
1997 173

Köy nüfusunun büyük bir kismi yoksulluk ve topragin verimsizliliginden dolayi Metropollere göcmüstür. Basta İstanbul, Izmir olmak üzere Manisa, Kocaeli ve Aydin`da yaşamaktadırlar. Diger bir kismi ise Almanya`ya göcmüstür. çoğu Berlin basta olmak üzere Bielefeld, Herne, Siegen, Kaiserslautern, Schweinfurt ve Stuttgart şehirlerinde yasam mücadelelerini sürdürmektedirler.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır . Mahallenin içme suyu şebekesi vardirkanalizasyon şebekesi vardir PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol toprak

Dış bağlantılar=[değiştir | kaynağı değiştir]