Sıdkı Zilan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sıdkı Zilan
Doğum 2 Mart 1967 (1967-03-02) (51 yaşında)
Diyarbakır
Meslek avukat, yazar, siyasetçi

Sıdkı Zilan (d. 2 Mart 1967, Diyarbakır), Kürt yazar ve siyasetçi.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Mart 1967 yılında Diyarbakır’da doğdu. Zîlan Ailesi Hani İlçesi Anıl, Kuyular ile Dicle’ye bağlı bir köyde yaşıyor. Babası (Mele Ahmet) ve dedesi (Büyük Mele Ahmet) çevrede tanınan iki şahsiyettir.

İlkokulu Kuyular köyünde okudu. 1977 yılında Diyarbakır İmam Hatip Lisesi Ortaokuluna kayıt yaptı. 1985 yılında Diyarbakır İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Diyarbakır’ın Kulp ve Hani ilçelerine bağlı köylerde, 1988-1996 yılları arasında imamlık yaptı. 1992 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Diyarbakır Barosuna bağlı olarak avukatlık yapmaktadır.

Refah Partisi ile üyelik düzeyinde ilişkilendi. Fazilet Partisi ile Saadet Partisi'nin Diyarbakır İl Teşkilatında çalıştı. 1999 yılında Fazilet Partisi Diyarbakır Merkez Sur İlçesi Belediye Başkan adayı, 2003 yılında Saadet Partisi Diyarbakır milletvekili adayı oldu.

2005 yılında Kürt Ulusal Birlik Hareketi’nin (TEVKURD) kurucuları arasında yer aldı. Bir dönem TEVKURD sözcülüğü yaptı.

2011 yılında Diyarbakır'da düzenlenen Türkiye'de Kürdistan Konferansı'na TEVKURD adına delege olarak katıldı.

2012 yılı Haziran ayında Diyarbakır'da kuruluşunu ilan eden Kürdistan İslami İnisiyatifi (Azadi İnisiyatifi)'nin kurucuları arasında yer aldı.

2013 yılında Diyarbakır'da toplanan "Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı"na Kürdistan İslami İnisiyatifi (AZADÎ) adına delege olarak katıldı. Halen Azadî Hareketi Genel Sekreteridir.

Zazaca (Zazakî) dergi, gazete (Newepel) ve internet sitesi (zazaki.net) çalışmalarına destek verdi. Siyaset, Kürd Sorunu ve İslami Hareketlere dair çok sayıda yazısı değişik gazete ve internet sitesinde yayınlandı.

Türkçe, Arapça, Kurmanci ve Zazaca bilen Sıdkı Zilan evli ve 8 çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]