Süleymanlı, Onikişubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Süleymanlı, Kahramanmaraş sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Süleymanlı
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Onikişubat
Coğrafi bölge Akdeniz
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 459
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46000
İnternet sitesi: [1]

Süleymanlı, Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Maraş'ın batısında, Ceyhan nehri ile Göksun çayı arasında ve yüksek dağlar arasında dar bir vadi içindeki Zeytun çayı üzerinde kurulmuş eski bir yerleşim merkezidir. Bölgenin yüzeyi suyu bol ve şiddetli akışa malik birçok dereler ile kesildiği için çok girintili ve çıkıntılı bir yapısı vardır. Bu nedenle evler dik yamaçlara yaslanmış düzensiz bir görünüm arz etmiştir.

Süleymanlı'nın eski adı Zeytun idi. (Arapça زيتون "Zeytin" diye geçmektedir.)[kaynak belirtilmeli] Bu ad, Cumhuriyet döneminde, Zeytun Ermeni Fedai Alayıyla savaşırken ölen Maraş Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Süleyman Bey'in ismine izafeten değiştirilmiştir.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun süre Ermenilerin yaşadığı bu belde 1923-1924 yıllarında Yunanistan'ın Selanik ilinin Ayvalık ve Karaferya kasabalarından mübadele ile gelen Türkleri barındırmaktadır.[kaynak belirtilmeli] 700 yillik tarihi olan köy sayili tarihi eserleriyle göz doldurmaktadır. Selçuklular döneminden kaldığı tahmin edilen çeşme (soğuk çeşme) ve kanlı köprü ile tarihi hamam bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek görenek ve yemekleri hakkında: Yaklaşık yüz yıl geçmesine rağmen hala batı Trakya gelenekleri gösteren köy halkı yemeklerde de hamur işlerini tercih etmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş merkezinin kuzeyinde 69 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bozulmuş Akdeniz iklimi görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1350
2000 459
1997 754

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İş alanı olmayan köy, hızla dışarıya göç vermektedir. Üzüm bağları meşhur ve çoktur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan 69 km. yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca AVEA ile mahallenin her yerinde görüşme yapılabilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]