Sûdî Bosnevî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sûdî Bosnevî
Doğum Čajniče, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1599(?)
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Diğer ad(lar)ı Ahmed Sûdî Bosnevî
Meslek Şarih

Sûdî Bosnevî, (d. (?), Čajniče - ö. 1599, İstanbul), Bosnalı Osmanlı alimi, şarihi.

Bosna-Hersek'in Çayniçe kasabasının Sudici köyünde doğdu. Foça'da ilk eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul'da yüksek öğrenimini tamamladı. Diyarbakır'da Molla Muslihuddin Lari'nin ders aldıktan sonra Şam'a giderek Halim-i Şirvani'den Gülistan'ı okudu. Necef, Bağdat ve Kufe seyahatlerinin ardından hac görevini yerine getirip İstanbul'a geri döndü. Gılman-ı Hassa'da hocalık yaparken emekli edildi.

"Hazreti İsa ömrü boyunca duacı Sudi gibi hiç evlenmemiştir" şeklindeki sözüne istinaden hiç evlenmediği söylenir. Ölüm tarihine dair farklı tarihler rivayet edilmiştir. Sadi'nin Bostan'ına yazdığı şerhi 8 Mayıs 1598 tarihinde bittiğine göre Sudi'nin en erken 1599 senesinde öldüğü tahmin edilmektedir. İstanbul Aksaray'daki Yusuf Paşa Camii haziresine defnedildi.[1]

Fars dili ve edebiyatı konusunda derin bilgiye sahiptir. Hafız Divanı Şerhi çok takdir görmüş, Hafız Şirazi’nin divanının bu şerh ile layıkıyla anlaşıldığı belirtilmiştir.[2] Osmanlı Türkçesi ile kaleme aldığı Hafız Divanı Şerhi eseri Bulak Matbaası'nda 1834 veya 1835 yıllarında üç cilt halinde İsmet Settarzade tarafından Farsça’ya tercüme edilerek 4 cilt halinde neşredilmiştir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Hafız Divanı Şerhi
  2. Gülistan Şerhi
  3. Bostan Şerhi
  4. Lugat-ı Şahidi Şerhi
  5. Risale-i Sudi Efendi
  6. Şerh-i Kafiye

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TDV İslam Ansiklopedisi, cilt: 37,  sayfa: 466
  2. ^ "Hâfız, Sûdi Bosnevi ile anlaşılmış!". dunyabizim.com. 25 Kasım 2011. 26 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2017.