Roulade

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Unsliced Flank Roulade.jpg
Sliced Flank Roulade.jpg
Mini Roule with salmon and dill.jpg

Roulade dolgulu et ya da hamur işi yemeklerinden biridir. Roulade yemek veya tatlı olabilir. İsviçre rulosu tatlı roulade'ye bir örnektir. Geleneksel olarak çeşitli Avrupa mutfağında bulunan roulade terimi, "rulo" anlamına gelen "rouler" kelimesinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bu terim, maki suşisinde bulunanları gibi, dolgulu bir yuvarlak çanağı tarif etmek için genel anlamda kullanılabilir.[1]

Et bazlı roulade genellikle peynir, sebze veya bir dolgu etrafında sarılmış bir dilim biftek veya bonfile içerir. Kızarmış bir çanak gibi roulade genellikle kavrulur, daha sonra şarap veya stokla kaplanır ve pişirilir. Böyle bir roulade genellikle bir kürdan, metal şişkinlik veya bir ip dizisi ile sabitlenir.[2] Roulade daha sonra yuvarlaklara dilimlenir ve servis edilir. Bu ortak formda, birkaç dikkat çekici yemekler vardır:

  • Braciola - sığır eti, domuz eti veya tavuktan oluşur, genellikle parmesan peyniri, ekmek kırıntıları (etimek) ve yumurta ile doldurulur.
  • Paupiette - sebze, meyve veya tatlı mangalları ile doldurulmuş Fransız dana eti roulade.
  • Rouladen - Alman ve Macar sığır etli roulade soğan, pastırma ve turşu ile doludur. Ayrıca Kohlrouladen, lahana kıyılmış etle doldurulur.
  • Çek mutfağında spontan spagetti (İspanyol kuşları) bulunur. Tarif, Alman Rouladen ile hemen hemen aynıdır. Servis etmeden önce dilimlenmiş büyük roulade'den farklı olarak, pilav veya Çek stili ekmek köfte yan yemeği ile tamamlanmaktadır.
  • Szüz tekercsek ("Virgin rouladen"), Macaristan'da kıyılmış etle doldurulmuş bir rouladedir.
  • Zrazy (veya "rolada"), Polonya'da bir rouladedir.
  • Rollade, Hollanda'da bir rouladedir. Çoğu, haddelenmiş domuz etinden yapılır. Tipik bir Hollandaca 'rollade' dolu değil. Yaygın baharatlar biber, tuz ve hindistan cevizi içindir.

Bazı rouladeler, dolgunun etrafında yuvarlanan düz bir tencerede pişirilen pastadan (genellikle sünger kekinden) oluşur. Pasta, reçel, çikolata kreması, fındık ya da diğer dolguların etrafında sarılmış bejgli (haşhaş tohumlu rulo) ya da isveç rulosu gibi tatlı roulade bir örnektir. Bûche de Noël ya da "Yule log", çoğu zaman sufle ile süslenmiş geleneksel bir Fransız Noel pastası rulosudur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2018. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2018. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]