Rotterdam Limanı

Koordinatlar: 51°53′06″N 4°17′12″E / 51.8850°K 4.2867°D / 51.8850; 4.2867
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rotterdam Limanı
Rotterdam Limanı ’nın uydu fotoğrafı.
Konum
Ülke: Hollanda
Yer: Rotterdam
Koordinatlar: 51°53′06″N 4°17′12″E / 51.8850°K 4.2867°D / 51.8850; 4.2867
Detaylar
Açılış: 14. yy.
İşletmeci: Rotterdam Liman İşletmesi
Harbor türü: Deniz Limanı
Harbor boyutu: 5,257 hektar (12,990 akre)
Yüzölçümü: 5,299 hektar (13,090 akre)
Boyut: 10,556 hektar (26,080 akre)
Çalışanlar: artış 1,220 (2011)[1]
Yetkili: Hans Smits
Gelen gemi: azalış 36,315 gemi (2008)
Yıllık kargo tonajı: artış 430 milyon ton (2010) )[2]
Yıllık konteynır hacmi: Sabit 10.8 milyon TEU (2008)
Yıllık gelir: artış € 525 milyon (2008)
Net kazanç: artış € 151 milyon (2008)
Web sitesi: Rotterdam Limanı Ağ Sayfası
Waalhaven barınaklarının.

Rotterdam Limanı Avrupa’da en geniş liman'dır. Hollanda'nın Rotterdam kentindedir. 1962'den 2004'e kadar dünyanın en işlek deniz limanı olma özelliğini elinde bulundurdu. Bu unvan ilk önce Singapur'a ve ardından Şangay'a kaptırdı. 2012'de Rotterdam Limanı, (TEU) Standardı’na göre yıllık tonaj bakımından dünyanın en fazla konteyner taşımacılığı yapılan limanları arasında 6. oldu [3].

105 kilometre kare (41 mil kare)'yi bulan yüzölçümü ve 40 km’ye ulaşan genişliği ile Rotterdam Kent Merkezi 'nde bulunan tarihi gemi barınağını, Delfshaven kasabasını, Maashaven/Rijnhaven/ Feijenoord bölgesi kompleksini, Nieuw-Mathenesse, Waalhaven ve Vondelingenplaat’ın çevresinde bulunan gemi barınaklarını da içinde bulundurmaktadır.

Eemhaven; Botlek; Europoort ise Calandkanaal kanalı boyunca uzanmaktadır. Nieuwe Waterweg, Scheur ve Maaslakte alanı Kuzey Denizi'ne açılan projelerdir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotterdam Limanı ‘nın 14. yüzyıla kadar ulaşan bir geçmişi bulunmaktadır. Rotterdam bir kent olarak küçük bir kasabadan dev bir liman kenti biçimine dönüştü ve bu süreçte liman sürekli olarak genişledi. Daha önceki yüzyıllarda Nieuwe Maas ırmağının kıyılarına iskeleler inşa edildi. 19. yüzyılda Rotterdam kent merkezi ile Kuzey Denizi arasında birçok küçük su kanallarından oluşan zayıf bir bağlantı bulunuyordu, gemiler Voorne-Putten adasının etrafından dolaşmak zorunda idi ve bu da günlerce hatta bir haftadan fazla zaman alabiliyordu.

Nieuwe Waterweg kanalı[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılın ilk yarısında liman, kent merkezinden Kuzey Denizine doğru batı yönünde genişlemeye başladı. Ren ve Meuse Irmaklarının denize bağlantısını geliştirmek üzere Yeni Sukanalı anlamına gelen Nieuwe Waterweg Kanalı tasarlandı. Kanal yatağının yeterli derinliğe ulaşması için yer yer kazı ve derinleştirilme çalışmaları yapıldı, 1872 yılında Nieuwe Waterweg Kanalı kullanıma açıldı ve kanal kıyıları boyunca çeşitli sanayi aktiviteleri faaliyete başladı.

Europort ve Maasvlakte genişlemeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2011’de tamamlanan Maasvlakte 2 ’nin sanatsal izlenimi.

Zaman içinde, yeni iskelelerin ve yeni gemi barınak havzalarının inşa edilmesiyle liman denize doğru genişlemeye devam etti. Nieuwe Waterweg kanalı eteklerinde Europort’un inşa edilmesiyle liman sahası önemli miktarda genişledi. 1970'lerde Kuzey Denizi içinde Hoek Van Holland kasabası yakınlarında inşa edilen Maasvlakte sahasının tamamlanması ile liman Nieuwe Waterweg kanalının güney eteklerinde denizin içine doğru genişletildi.

Son yıllar içinde çok sayıda ek Rüzgar Türbinlerinin inşa edilmesi ile sahil şeridinin sanayi silüetini ortaya çıkaran bir görünüm aldı. 2004'te İkinci Maasvlakte'nin inşa edilmesi için başlatıcı siyasi onay alındı ancak Alman Devlet Konseyi (Raad van State) 2005'te çevresel sorunların yeterince göz önünde bulundurulmadığını gerekçe göstererek parlamentonun yasama kararı çıkarması yönünde görüş bildirdi. 10 Ekim 2006'da inşaatın 2008'de başlatılması için gerekli onay alındığından 2013'te yeni tesise ilk geminin demir atabilmesi tasarlanmaktadır.

Genel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Konteyner Terminallerinde bir konteynerin insansız Otomatik İşletilen Araç’a yüklenişi.

Rotterdam Limanı için ilk derece önem taşıyan konular petrokimya ve Kargo Gemi Taşımacılığı işlerinin yürütülmesi olarak öne çıkmaktadır. Maden, tahıl ve diğer malların Avrupa kıtasına ve diğer dünya ülkelerine taşınması limanda bulunan rıhtımların temel ve önemli bir işlevi durumundadır. Yükler Rotterdam Limanı'ndan gemi, mavna, tren veya karayolu aracılığı ile sevk edilmektedir. 2000'den bu yana Betuweroute'da hızlı kargo trenin inşa çalışması devam etmektedir. Tren yolunun Almanya bölümünün 2007'de kullanıma açılması ile kentin batı yönünde geniş miktarda petrol rafinerileri inşa edildi. Ren ve Meuse ırmakları bölgenin etki çevresine ulaşım kolaylığı sağlamakta önemli bir yere sahiptir.

23 m. dip mesafesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Limanın EECV Rıhtımı 23 m. (75 fit) dip mesafesine sahiptir.[4] Bu mesafe, limanı Brezilya ’da bulunan Ponta da Madeira terminali ile birlikte dünyanın en geniş bulk (Maden, buğday vb.) kargo taşıyıcı gemisi olan Berge Stahl tam kapasite dolu olduğunda demirleyebileceği iki limandan birisi yapmaktadır.[5] Bu gemi sadece gelgit engelli rıhtımlarda demirleyebilmektedir.[6] Bu tür gemiler Rotterdam Limanı içinde sadece Eurogeul kanalında seyredebilmektedir.

Robotik konteyner işlemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Limanda konteyner yükleme ve istifleme işlemlerinin çoğunluğu otomatik robotik vinçler ve bilgisayar kontrollü Özel Araçlar (chariot) vasıtası ile yapılmaktadır. Terminal otomasyon sistemi ECT (Avrupa Konteyner Terminalleri) tarafından uygulanmakta ve geliştirilmektedir. Delta terminalinde özel araçlar veya Otomatik İşletilen Araçlar (AGV) insansız olarak her biri sadece bir konteyneri taşımaktadır. Özel Araçlar terminal içinde kendilerine mahsus bir hat olan manyetik ızgara ile düzenlenmiş yollarda seyretmekte ve asfalt piste kadar ulaşmaktadır. Bir konteyner Otomatik İşletilen Araç’a (AGV) yüklendiğinde kızıl ötesi gözler tarafından tanınmakta ve tayin edilen terminal noktasına ulaştırılmaktadır. Bu nedenle bu terminal için Hayalet Terminal tanımlaması da yapılmaktadır.

İnsansız Otomatik İstifleme Araçları (ASC), konteynerleri AGV’lerden alarak istifleme avlusuna getirmekte veya bu işlemi diğer yönde de yapmaktadır. Daha yeni olan Euromax Terminali kara tarafında yapılan işlemlerde geliştirilerek kullanılan yeni modeller Straddle taşıyıcılarının kullanımını gereksiz hale getirmiştir.

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Limanın Europoort alanında bulunan demiryolları ve rafineriler.

Liman, Rotterdam Liman İşletmesi tarafından işletilmektedir.

Sel bariyerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotterdam Limanı ve çevresi Kuzey Denizi ‘nden gelen fırtına kaynaklı deniz kabarmalarına karşı çok hassastır. Delta Çalışmaları adı verilen uygulama tasarımları ile Rotterdam’ı bu etkilere karşı korumak için bir dizi koruma planı tasarlanmıştır. Sonuç olarak Maeslantkering inşa edilerek birleşik bir tasarım oluşturulmuştur. Maeslantkering sel bariyeri Nieuwe Waterweg kanalı ile arasında iki dev kapıya sahiptir. 3 m'yi aşan bir miktarda NAP (Normaal Amsterdams Peil) deniz seviyesi artışı ile bir sel oluşacağı tahmin edildiğinde kapılar pozisyon yerlerine doğru bir duba gibi yüzerler ve su içine doğru alçalarak yerlerini alırlar. Hartelkering adlı başka bir bariyer ise Hartelkanaal'da inşa edilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Rotterdam Limanı 2011 Yıllık Raporu Erişim Tarihi:08.04.2012" (PDF). 13 Mart 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2012. 
  2. ^ "Port of Rotterdam emerges stronger from crisis Erişim Tarihi:06.01.2011". 10 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2012. 
  3. ^ "Dünya'nın 10 büyük limanı". ship-technology.com. 4 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2014. 
  4. ^ "Port of Rotterdam: Iron ore and scrap". 2 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2012. 
  5. ^ "Machine Support services on world's largest dry bulk carrier" 1 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Machine Support News
  6. ^ 9 Ekim 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde [https://web.archive.org/web/20061009145401/http://www.noordzee.org/nz/veiligheid/veiligheidscheepvaart/tijpoortadviezen.jsp arşivlendi. RWS Noordzee: Tidal-window advice, Almanca]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]