Maasvlakte

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rotterdam belediye alanı (mor) içinde bulunan Maasvlakte (yeşil) alanı.
Maasvlakte, havadan görünümü.
Maasvlakte 2

Maasvlakte Hollanda ’nın Rotterdam liman kenti yakınlarında bulunan Europoort ’un bir parçası olan bir gemi barınağı ve Sanayi Alanı 'dır.

Oluşturulma[değiştir | kaynağı değiştir]

Gemi barınağı, 1960 ’larda Kuzey Denizi 'nde dolgular ve kum desteği yapılarak oluşturuldu. İhtiyaç duyulan kumlar büyük ölçüde Kuzey Denizi ve Oostvoorne Gölü ’nden sağlandı. Bu göl, Maasvlakte inşaat çalışmaları esnasında oluştu. Alanda çıkarılan kumların arasında çeşitli fosiller bulundu. Fosillere halen de rastlanılmaktadır.

Maasvlakte alanı tamamlanmadan önce gemiler için tehlike içeren kum kıyıları idi.

Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulk taşımacılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

1973 ’te batı Avrupa ’nın en büyük bulk terminali durumuna gelen EMO,[1] Maasvlakte 'de çalışmaya başlayan ilk şirket oldu. 1989 ’da Frans Swattouw 'un Amazonhaven 'de inşa ettiği terminal 1990 ’da EMO’ya satıldı.

Konteyner Terminalleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Maasvlakte 'da çeşitli büyük şirketler ve daha küçük olanları bulunmaktadır. Maersk, Avrupa Konteyner Terminalleri (ECT) ve Euromax burada bulunan üç büyük konteyner terminalidir. Bu firmalar dünyanın en geniş gemilerini bünyelerinde barındırmaktadır.

Dağıtım merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük dağıtım merkezleri için özel bir birim oluşturulmuştur. Bunlardan en büyükleri Reebok, DHL ve Kloosterboer[2] firmalarıdır. Kloosterboer çoğunlukla Farm Fries ürünleri üzerinde çalışmaktadır.

Slufter[değiştir | kaynağı değiştir]

Maasvlakte nin bir yanında bulunan çok derin bir çukur olan Slufter[3], zehirli atıkların ve kirlenmiş kumların depolandığı yerdir. Tümüyle dolduğunda kapatılarak öylece bırakılması tasarlanmaktadır. 2000 yılına kadar tümüyle dolması beklendiği halde şu ana kadar sadece %50’si dolmuş bulunmaktadır.

Enerji Tesisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgede E.ON tarafından çalıştırılan bir enerji santrali vardır.

Ulaşım bağlantıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğunluğu Almanya olmak üzere bütün Avrupa ’ya doğrudan ulaşan tren hatları bulunmaktadır.[4] Ayrıca Ren ve Maas denize açılım vermektedir. Bunlar da daha küçük ırmak gemileri için iyi bağlantılar sağlamaktadır. A15 Otobanı doğrudan Almanya ’ya eriştiği gibi Maasvlakte 'ye de bağlantı vermektedir.

Maasvlakte 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Maasvlakte 2010 ve 2011 yılı içinde Maasvlakte 2 ile genişletilmiştir. Maasvlakte 2 tümüyle tamamlandığında 1000 hektar net sanayi sitesini kapsayacağı gibi derin suya doğrudan erişimli bir konuma sahip olacaktır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "EMO B.V." 24 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2012. 
  2. ^ Kloosterboer Rotterdam B.V.[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ Slufter (Maasvlakte) (Dutch edition of wikipedia)
  4. ^ Hook of Holland (Railway stations) Wikipedia