Delfshaven

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 51°54′26″K 4°26′54″D / 51.90722°K 4.44833°D / 51.90722; 4.44833

Delfshaven gemi barınağının bugünlerdeki görünümü.

Delfshaven (ya da Delft Limanı) Hollanda’nın Rotterdam kentinin güneyinde Nieuwe Maas Irmağının sağ kıyısında bulunan bir ilçedir.

1886’dan beri belediyesi bulunmaktadır. Delfshaven kasabası Delft şehrinin limanı etrafında gelişmiştir. Haven liman anlamına gelmektedir. Delft’in kendisi büyük bir ırmağın kenarında değildir. Bu nedenle 1389 ’da kentin yaklaşık 10 km. (6 mil) güneyinde, uzak denizlerden gelecek büyük gemilerin yanaşabileceği bir gemi barınağı inşa edildi. Rotterdam kenti ile rekabet sağlamak için gemilerden ücret/tarife tahsil etmekten kaçınıldı. Yeni yerleşim Delft Limanı yani Delfshaven olarak adlandırıldı.

1620’de Pilgrim pederleri Speedwell isimli gemi ile buradan önce İngiltere ardından Amerika ’ya giderek Plymouth Kolonisi ‘nin ilk yerleşimcilerinden oldular. O günden sonra kasabanın Eski Kilisesi (Oude Kerk) Pelgrimskerk veya Pilgrim Pederleri Kilisesi olarak da bilindi.

Delfhaven, Joan Blaeu ‘nun Tooneel der Steedenadlı çalışması, 1649

Balıkçılık, gemi yapımcılığı ve jenever içkisi imalâtı kasabanın başta gelen kazanç kaynaklarıdır. Alman Doğu Hindistan Şirketi Delf Limanında önemli derecede iskele ve ambarlar inşa etti. Şirketin kumandanlarından Piet Hein, Delfhaven doğumludur.

Delf Limanı 1811 ’e kadar Delft kasabası ve belediyesine bağlı iken 1811’de ayrı bir belediye oldu. Delfshaven 1886 ’da Rotterdam ’a bağlandı. İlçede halen yaklaşık 73.000 kişi yaşamaktadır. Kasabanın küçük tarihsel merkezi bu güne kadar özenle korunmuştur. Merkezin mütevazi yerel müzeleri, bir bira fabrikası ve yiyecek-içecek yerleri bulunmaktadır.

1940 yılında Rotterdam Alman uçakları tarafından hava bombardımanına maruz kaldığı esnada Delfshaven bu saldırıdan hasar görmeden kurtuldu. İkinci Dünya Savaşı ‘nın sonraki yıllarında Rotterdam ’ın batısı müttefikler tarafından 31 Mart 1943 ’te bombalanarak yıkıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]