Kırmızı Piramit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kırmızı Piramit
Kırmızı Piramit.jpg
Yazarı Rick Riordan
Orijinal ismi The Red Pyramid
Çevirmen Belgin Selen Haktanır Us
Kapak tasarımı John Rocco
Ülke Türkiye
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Seri ismi Kane Günceleri (Kitap 1)
Türü Fantastik
Yayınevi Doğan Egmont Yayıncılık
Anadilinde
basım tarihi
2010
Sonraki eser Ateş Tahtı

Kırmızı Piramit, Percy Jackson & Olimposlular serisinin yazarı Rick Riordan'ın Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayınlanan fantastik, mısır mitolojisi kaynaklı Kane Günceleri serisinin ilk kitabıdır.

Türkiye'de 13 Ekim 2010 'da satışa sunulmuştur.

Fikir[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski bir tarih öğretmeni olan Riordan, Percy Jackson ve Olimposlular serisinin ardından, Mısır mitolojisinin de, Yunan mitolojisi kadar popüler olabileceğini düşündüğünü belirtti. Hikâyesi için ana karakterlerin bir kız ve erkek kardeşler düşündüğünü açıkladı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Carter Kane, annesini altı yaşındayken kaybettiğinden beri babası, ünlü Mısır bilimcisi arkeolog Dr. Julius Kane ile dünyayı dolaşmaktadır ve evi, bir valizden ibarettir. Carter böyle bir hayat sürerken kız kardeşi Sadie Kane Londra’da, anneannesi ve dedesiyle yaşamaktadır. Sadie’nin hayatı, Carter’ın istediği hayattır: okul, arkadaşlar ve “normal” bir yaşam. Carter’ın hayatı ise Sadie’nin hayallerini süslemektedir: babayla hep birlikte olmak. Ayrı geçen altı yıldan sonra iki kardeşin ortak hiçbir noktası kalmamıştır. Ancak artık her şey değişmek üzeredir.

Bir Noel gecesi, babaları sayesinde Londra’da yeniden bir araya gelirler. Babaları, “işleri yoluna koymaya” kararlıdır ve onları nedeni belirsiz bir şekilde British Museum’a götürür. Ancak işler beklendiği gibi gitmez. Müzede gizemli bir iş çeviren babaları, kulakları sağır eden bir patlamayla aniden sırra kadem basar.

Carter ve Sadie, patlamanın ardından Antik Mısır tanrılarının birer birer uyanmalarına şahit olurlar ve ne yazık ki tanrıların en kötüsü Set’in insanın kanını donduracak bir planı vardır. Babalarını kurtarmak için son derece tehlikeli bir yolculuğa atılan iki kardeş, bu yolculuk boyunca aileleri hakkında çok büyük bir sırrı ve bu sırrın firavunlar zamanından bu yana ayakta kalmış gizli bir örgüt olan Hayat Evi’yle olan ilişkisini öğreneceklerdir.

Çok satan Percy Jackson ve Olimposlular serisinin yazarı Rick Riordan’dan bir Mısır Mitolojisi efsanesi! Kane Günceleri serisinin ilk kitabı olan Kırmızı Piramit, gerilimi ve mizahı bir araya getiren, bir kahramanlık ve sadakat öyküsü.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • School Library Journal Best Book of 2010

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]