Percy Jackson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Percy Jackson
Percyjackson1.gif
İlk görünüm Şimşek Hırsızı (PJO #1)
Son görünüm Yunan Kahramanları (PJY #2)
Yaratan Rick Riordan
Canlandıran Logan Lerman
Bilgileri
Tam adı Perseus Jackson
Takma ad(lar)ı Yosun Kafa
Cinsiyet Erkek
Evlilik(ler) Şu anki sevgilisi Annabeth Chase
Doğum ve ölüm Perseus Jackson (d. 18 Ağustos 1993 New York, Amerika Birleşik Devletleri)

Perseus Percy Jackson, Percy Jackson & Olimposlular serisinin baş karakteridir. Serinin ilk kitabı Şimşek Hırsızı'nda ilk kez görünen Percy, serinin ilk kitabında annesi ve üvey babası Gabe'le, Manhattan'da, Yukarı Doğu Yakası'nda yaşıyordu, annesiyle küçük evlerinden taşınan Percy, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yüzünden, pek çok kez okullardan atıldı.

Percy, serinin bütün kitaplarında görüldü, devam serisi "Olimpos Kahramanları"nın ilk kitabında kayıp olan Percy, Neptün'ün Oğlu'nda tekrar karşımıza çıktı.

Kitaplara Göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Jackson ve Olimposlular[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Jackson, seride ana karakterdir. Seri basitçe bir kehanetten bahseder. 70 yıl önce bir kahin tarafından yapılmıştır ve üç büyük tanrının (Zeus, Poseidon ve Hades) çocuklarından birinin Olimpos'u kurtaracak ya da yıkacak bir karar vereceğini söyler, bu yüzden üç tanrı çocuk sahibi olmayacağına yemin eder ama tutamazlar.

Zeus'un Thalia Grace ve Jason Grace adında iki çocuğu olur. Percy'nin babası Poseidon'dur. Hades sözünü tutmuştur fakat bu sözü vermeden önce yaşayan çocukları Nico di Angelo ve Bianca di Angelo'yu Zeus'un haberi olmadan Lotus Kumarhanesi'nde günümüze kadar tutmuşur. Percy Jackson ve Olimposlular serisinde Percy'nin 12 yaşından 16 yaşına kadar yaşadığı olaylar anlatılıyor.

Olimpos Kahramanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayıp Kahraman[değiştir | kaynağı değiştir]

Seride yeni bir kehanetten söz edilmektedir. Kehanetin dizeleri şöyledir: Yedi melez çağrıya yanıt verecek, Dünya fırtınada ya da ateşte yok olacak. Son nefesleri pahasına bir söz verilecek, Ve düşmanlar Ölümün Kapıları'na dizilecek. Percy kaybolmuştur ve Annabeth onu ararken onun yerine Jason, Piper ve Leo adında üç tane melez bulur. Jason'ın hafızası silinmiştir. Jason , Piper ve Leo Hera'nın kaçırıldığını öğrenince onu kurtarmaya giderler. Sonunda Percy'nin başka bir kampta olduğu ve hafızasının silinmiş olduğu ortaya çıkar. Jason Grace, Leo Valdez ve Piper McLean Hera(Juno)'yu gigant kraldan alırlar

Neptün'ün Oğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hafızası silinmiş ve sadece kız arkadaşı Annabeth'in ismini hatırlayan Percy Roma Melezlerinin olduğu kampı bulmuş ve orada yaşamaya başlamıştır. Arkadaşları Hazel ve Frank ile Ölüm'ü kurtarmak için bir arayış başlar çünkü Ölüm kurtarılmazsa canavarlar ölmeyecektir. Bu da Gaia'yı ve ordusunu yenmekte önlerine çıkan en büyük engellerden biridir.

Athena'nın İşareti[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy'i bulmak için Annabeth, Piper, Jason ve Leo Melez Kampı'ndan, Roma Kampı'na Argo2'yle yola çıkmıştır. Kampa vardıklarında Percy'i bulurlar fakat Leo'nun içine giren iblis Argo2'yle Roma Kampı'na ateş açar. Bu da iki kamp arasında düşmanlığa yol açmaktadır. Kehanette bahsedilen yedi melez; Percy, Annabeth, Jason, Piper, Frank, Hazel ve Leo apar topar kamptan uzaklaşır. Ancak Annabeth'in kendi sorunları vardır. Athena'nın işareti, Annabeth'e Athena Parthenos'u bulmasını işaret etmektedir. Percy'nin itirazlarına rağmen Athena Parthenos'u yalnız başına bulmak için bir yolculuğa çıkar. Bu sırada Percy ve arkadaşları da Nico di Angelo'yu tutsak olduğu kavanozdan kurtarırlar. Zorluklar sonucu Annabeth, Athena'nın heykelini bulmayı başarır. Percy ve Argo 2'deki diğer melezler Annabeth'i bulunduğu yerden kurtarmaya giderler ancak o kadar da şanslı değildirler. Heykel kurtulur fakat Annabeth ve Percy Tartarus'a düşmekten kurtulamazlar.

Hades'in Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tartarus'taki Percy ve Annabeth kendi canları için savaşırken onlara Bob ismindeki iyi Titan yardım eder. Ölümden dönen Percy iyi gigant Damasen tarafından hayata döndürülür. Bu iki melezin görevi Tartarus'tan sağ sağlim kurtulup Ölümün Kapıları'nı sonsuza dek kapatmaktır. Aynı zamanda Tartarus dışındaki melezler de büyük sorunlarla karşılaşırlar. Kar Tanrıçası Khione melezleri rahat bırakmaz. Leo Ogygia'ya düşer ve bu sayede hayatının aşkıyla tanışır. Nico, aşk tanrısı Cupid'le yüzleşmek ve büyük aşkını itiraf etmek zorundadır. Böylece Jason ve Nico arasında büyük bir sır saklanmak zorunda kalınır. Kitabın sonlarına doğru Annabeth ve Percy Ölümün Kapıları'ndan kaçmayı ve Tartarus'tan çıkmayı başarırlar. Reyna, Nico ve Koç Hedge ise Athena Heykeli'ni Melez Kampı'na götürmek için büyük bir göreve çıkarlar.