Percy Jackson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Percy Jackson
Percyjackson1.gif
İlk görünüm Şimşek Hırsızı (PJO #1)
Son görünüm Olympos'un Kanı
Canlandıran Logan Lerman
Yaratan Rick Riordan
Genel bilgiler
Doğum Perseus Jackson
18 Ağustos
New York, Amerika Birleşik Devletleri
Cinsiyeti Erkek
Yaşı 16
Takma adı Yosun Kafa
Eşi Şu anki sevgilisi Annabeth Chase
Çocukları Alexandra, Vanessa, Rachel ve Victoria

Perseus Percy Jackson, Percy Jackson & Olimposlular serisinin baş karakteridir. Serinin ilk kitabı Şimşek Hırsızı'nda ilk kez görünen Percy, serinin ilk kitabında annesi ve üvey babası Gabe'le, Manhattan'da, Yukarı Doğu Yakası'nda yaşıyordu, annesiyle küçük evlerinden taşınan Percy, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yüzünden, pek çok kez okullardan atıldı.

Percy, serinin bütün kitaplarında görüldü, devam serisi "Olimpos Kahramanları"nın ilk kitabında kayıp olan Percy, Neptün'ün Oğlu'nda tekrar karşımıza çıktı.

Kitaplara Göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Jackson ve Olimposlular[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Jackson, seride ana karakterdir. Seri basitçe bir kehanetten bahseder. 70 yıl önce bir kahin tarafından yapılmıştır ve üç büyük tanrının (Zeus, Poseidon ve Hades) çocuklarından birinin Olimpos'u kurtaracak ya da yıkacak bir karar vereceğini söyler, bu yüzden üç tanrı çocuk sahibi olmayacağına yemin eder ama tutamazlar.

Zeus'un Thalia Grace ve Jason Grace adında iki çocuğu olur. Percy'nin babası Poseidon'dur. Hades sözünü tutmuştur fakat bu sözü vermeden önce yaşayan çocukları Nico di Angelo ve Bianca di Angelo'yu Zeus'un haberi olmadan Lotus Kumarhanesi'nde günümüze kadar tutmuşur. Percy Jackson ve Olimposlular serisinde Percy'nin 12 yaşından 16 yaşına kadar yaşadığı olaylar anlatılıyor.


Olimpos Kahramanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayıp Kahraman[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy kaybolmuştur ve Annabeth onu ararken onun yerine Jason, Piper ve Leo adında üç tane melez bulur. Jason'ın hafızası silinmiştir. Jason , Piper ve Leo Hera'nın kaçırıldığını öğrenince onu kurtarmaya giderler. Sonunda Percy'nin başka bir kampta olduğu ve hafızasının silinmiş olduğu ortaya çıkar. Jason Grace, Leo Valdez ve Piper McLean Hera(Juno)'yu gigant kraldan alırlar

Neptün'ün Oğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Roma Melezlerinin olduğu kampı bulmuş ve orada yaşamaya başlamıştır. Arkadaşları Hazel ve Frank ile Ölüm'ü kurtarmak için bir arayış başlar çünkü Ölüm kurtarılmazsa canavarlar ölmeyecektir.