Resinferatoksin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Resinferatoksin, Fas’ta doğada yaygın olan Süteleğen Reçinesi (Euphorbia resinifera) ve kuzey Nijerya’da bulunan Euphoria poissonii kaktüslerinde bulunan bir kimyasaldır. Acı biberlerinin ana maddesi Kapsaisin’in üstün güçlü bir anaolgudur.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Resiniferatoksing TRPV1 ağrının hissedilmesini sağlayan birincil duyu nöronlarını uyarır. TRPV 1 duyu nöronların hücre zarındaki bir iyon kanalıdır ve resinferatoksin uyarısı bu kanalları katyon geçirgen hale getirir (özellikle kalsiyum). Bu katyon akışı nöronların depolarize olması ve dokunun yanması ya da zarar görmesi halinde gönderecği uyarıları göndermesine sebep olur. Bu uyarılar sinirlerlerde körelme be analjeziye sepep olur, kısman sinir uçları aşırı Kalsyuma mağruz kalınca öldüğü için.

Tam sentezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Resinferatoksin’İn tam sentezi Stanford Üniversitesindeki bir grup tarafından 1997’de gerçekleştirilmiştir. 2007 ittibariyle dafnane ailesi molleküllerinden tam sentezlenen tek kimyasaldır

Zehirlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Resinferatoksin zehirlidir ve mikroskopik miktarlarda bile kimyasal yanma hissine sebep olur. Resinferatoksinin birincil etkisi acı hissine sebep olan duyusal sinirleri uyarmasıdır. Günümüzde İnsanlığa bilinen en güçlü TRPV 1 uyarıcısıdır, acı biberin uyarıcı maddesi Kapsaisin'den 500 kat daha güçlüdür. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, insanlarda 10 gram tüketilmesi ciddi sağlık sorunlara ya da ölüme sebep olabileceğini gösteriyor .Ağızdan alındığında mikrogram altındaki miktarlarda bile (1/1,000,000 gram) aşırı yanma hissi uyandırıyor.