Red Dead Revolver

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Red Dead Revolver
Red Dead Revolver.jpg
Oyunun NTSC versiyonunun kapağı
Geliştirici Rockstar San Diego Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcılar
Yapımcı Rockstar San Diego
Tasarımcı Josh Needleman
Senaristler Robert Bacon
Casey Fahy
David Ferris
Besteciler Mario Migliardi
Bruno Nicolai
Francesco De Masi
Seri Red Dead
Platformlar PlayStation 2, Xbox
Çıkış
 • KA: 3 Mayıs 2004
 • PAL: 11 Haziran 2004
 • JP: 26 Mayıs 2005
Türler Üçüncü şahıs aksiyon-macera, Western
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Red Dead Revolver, Rockstar San Diego tarafından geliştirilen, aksiyon-macera ve Western türündeki video oyunu. Kuzey Amerika'da 4 Mayıs 2004'te, PAL bölgesinde 11 Haziran 2004'te Rockstar Games tarafından yayımlanan oyun, Japonya'da 26 Mayıs 2005'te Capcom tarafından; PlayStation 2 ve Xbox platformları için yayımlandı.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Red Dead Revolver, üçüncü şahıs bakış açısından oynanmaktadır. Döneme ait çeşitli silahların kullanılabildiği oyunda yer alan "dead-eye" özelliği sayesinde zaman akışı yavaşlatılıp, belli zaman içerisinde düşmanların istenilen noktalarına ateş edilebilmektedir.[1] İşaretlenen yerlerde sarı olarak gösterilen bölgeler düşmanın yaralanabileceği, kırmızı olarak gösterilen bölgeler ise hayati zarar alabileceği bölgeleri temsil etmektedir.[1] Altı farklı karakterin oynanabildiği oyunda karakterler at ve boğaya binebilmektedir.[1]

Ödül avcısı olan Red ile öldürülen her hayduttan belli bir miktar para kazanılmaktadır. Kazanılan bu paralarla yeni silahlar ve çeşitli eşyalar alınabilirken, mevcut silahlarda yükseltmeler yapılabilmektedir.[1] Her bölüm sonunda, gösterilen başarıya göre oyuncuya bir not verilmektedir. Verilen bu notlara göre çeşitli ekstra özellikler açılmaktadır.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, 1880'lerin Vahşi Batı'sında geçmektedir. Nate Harlow ve ortağı "Griff", Bear Dağı'nda altın bulurlar. Sonrasında Griff, Meksika sınırını geçmeye çalışırken Meksikalı askerler tarafından casusluk yaptığı gerekçesiyle yakalanır. Kendisini yakalayan askerlerin başındaki isim General Javier Diego'ya, hayatını bağışlaması karşılığında bulduğu altınların yarısını vermeyi teklif eder. Teklifi kabul eden General Diego; sağ kolu Albay Daren'ı, Nate Harlow ve ailesini öldürmesi için görevlendirir. Daren, Nate ve karısını vurur. Meydana gelen çatışma esnasında babasının silahıyla atış talimi yapmakta olan Nate'in oğlu Red, silah seslerini duyar. Ailesinin öldürüldüğüne tanık olan Red, babasının silahıyla Daren'ı sol kolundan vurmayı başardıktan sonra olay yerinden kaçar. Daren ise kolunu tamamen kaybetmiştir.

Yaşanan hadiselerden sonra Red, bir ödül avcısı olarak büyür. Oyun; Red'in, liderleri Bloody Tom olan çete ile giriştiği mücadeleyle başlar. Çetenin başına konulan ödülü alma umuduyla, öldürdüğü çete üyelerini Widow's Patch kasabasına getirir. Bu kasabada, Ugly Chris'in liderliğindeki çete tarafından saldırıya uğrar. Kasabanın şerifiyle birlikte saldırıya karşılık vermeye çalışsalar da, yaralanan şerifi bir doktora göstermek için Brimstone kasabasına doğru yola çıkarlar.

Widow's Patch'in şerifini Brimstone'a bıraktıktan sonra, Brimstone şerifi Red'den birkaç kanun kaçağının icabına bakması için yardım ister. Şerifin bu isteğini gerçekleştirdikten sonra kanun kaçakları için belirlenen ödülleri isteyen Red, banka müdüründen altın vagonunun henüz ulaşmadığı cevabını alır. Olayın ardından ise kasaba halkından Annie Stoakes'in çiftliğine, aynı zamanda Bear Dağı'ndaki altın madeninin de sahibi olan Vali Griffin'in müdürü olduğu banka tarafından el konulacağını öğrenir. Ailesinin de bu madenlerde öldürüldüğünü hatırlar ve Stoakes ile konuşarak konu hakkında daha fazla fikir sahibi olmak ister. Sonunda ise şeriften, ailesini öldürenlerin General Diego ve Albay Daren'ın olduğunu ve başlarında ödül olduğunu öğrenir.

Battle Royale adındaki hızlı silah çekme yarışmasında valinin, babasının eski arkadaşı Griff olduğunu ve ailesini General Diego'ya sattığını öğrenir. Griff; silah çekme yarışmasının şampiyonu Kelley'e Red'i ödürmesi emrini verse de Kelley'i öldüren Red, Griff'i evine kadar takip eder. Burada Griff'i vuran Red'e şerif tarafından altın hediye edilse de teklifi reddeder ve Griff'in silahını alır. Red'in "Konu hiçbir zaman para değildi." demesiyle oyun sonlanır.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Red Dead Revolver
Derleme puanı
DerleyiciPuan
GameRankings%74,59[2]
İnceleme puanları
YayımcıPuan
EGM7,83/10
Game Informer8/10
GameSpot7,3/10
GameSpy5/5
IGN7/10

Red Dead Revolver, farklı incelemelerden değişik sonuçlar aldı. 12 Mart 2008 itibarıyla, Take-Two Interactive'in yaptığı açıklamaya göre oyun 1,5 milyonluk satış rakamına ulaştı.[3][4]

Devam oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılında Rockstar'ın, at üzerinde vahşi batıda koşturan birisinin yer aldığı, PlayStation 3 donanımıyla oluşturulan bir video yayınlamasıyla bir devam oyununun çıkacağı yönünde söylentiler dolaşmaya başladı.

4 Şubat 2009'da, konu olarak olmasa da isim olarak Red Dead Revolver'ın devamı niteliğindeki Red Dead Redemption'ın Xbox 360 ve PlayStation 3 platformları için 2009 sonbaharında yayınlanacağı duyuruldu.[5] 2009 ilkbaharında devam oyunu 2010'un ilk çeyreğine ertelendi.[6] 27 Kasım'da ise, Red Dead Redemption'ın Kuzey Amerika'da 27 Nisan 2010'da piyasaya sürüleceği bildirildi.[7] 3 Mart'ta tekrar ertelenen oyun, 18 Mayıs 2010'da Kuzey Amerika'da, 21 Mayıs'ta ise Avrupa ile Avustralya'da satışa sunuldu.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d e Koray Gazezoğlu (21 Mayıs 2004). "Red Dead Revolver". Merlin'in Kazanı. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2011. 
 2. ^ "Red Dead Revolver Reviews". GameRankings. 8 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2011. 
 3. ^ Matt Martin (12 Mart 2008). "Grand Theft Auto series has sold 66 million units to date". GamesIndustry.biz. 17 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2011. 
 4. ^ "Recommendation of the Board of Directors to Reject Electronic Arts Inc.'s Tender Offer" (PDF). Take-Two Interactive Software, Inc. 26 Mart 2008. 8 Nisan 2008 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2011. 
 5. ^ Kemuel Stewart (4 Şubat 2009). "Confirmed: Red Dead Revolver Gets Sequel". GamerCenterOnline. 25 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2011. 
 6. ^ Andrew Yoon (26 Mayıs 2009). "Mafia II and Red Dead Redemption delayed to fiscal 2010". Joystiq. 28 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2011. 
 7. ^ "Red Dead Redemption Release Date Now Official". IGN. 6 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2011. 
 8. ^ "Red Dead Redemption Delayed". IGN. 3 Mart 2010. 17 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]