Quintus Hortensius

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Quintus Hortensius Hortalus (d. MÖ 114 - ö. MÖ 50), Romalı hatip ve avukat.

İlk söylevini henüz on dokuz yaşındayken veren Hortentius, kısa bir süre sonra, tacı kardeşi tarafından elinden alınan, Roma'nın doğudaki en önemli müttefiklerinden IV. Nikomedes'in savunmasını üstlendi ve başarılı oldu. Bu aşamadan itibaren ünü her yere yayıldı. Quintus Lutatius Catulus'un damadı olarak bir aristokrat kliği olan "optimates'lere" katıldı. Lucius Cornelius Sulla'nın diktatörlüğü sırasında mahkemeler, her biri doğal yargıç olan senatörler nedeniyle Senatonun kontrolü altındaydı.

Hortensius ününün çoğunu bu duruma, ilave olarak da yeteneğine borçludur. Müvekkillerinden çoğu yağmalama yapmakla suçlanmış olan eyalet valileriydi. Bu insanların mahkemeyi, rüşvet sayılmayacak bir yöntemle, etkilemeleri hiç de zor değildi ve Hortensius, Marcus Tullius Cicero'nun (Div. in Caecil. 7) iddialarına göre bu durumu lehine kullanmakta bir sakınca görmüyordu. Sosyal savaşlar sırasında görev yapan Hortensius, 81 yılında quaestor, 75 yılında aedile, 72 yılında praetor ve nihayet 69 yılında Konsül seçildi. Konsüllüğünden önceki yıl Gaius Verres yüzünden Cicero ile karşı karşıya geldiler ve bu olaydan sonra mahkemelerdeki ünü azalmaya başladı.

MÖ 63 yılından sonra Cicero, Hortensius'un da dahil olduğu partiye katıldı. Bunun bir sonucu olarak her iki avukat da Gaius Rabirius, Lucius Licinius Murena, Publius Cornelius Sulla ve Titus Annius Milo'nun duruşmalarından olduğu gibi aynı tarafta yer aldılar. Pompey'in 61 yılında doğudan dönmesinin ardından Hortensius kamu görevlerinden ayrıldı ve kendini işine verdi. Öldüğü yıl olan MÖ 50'de, sonradan Cicero'nun damadı olacak olan Publius Cornelius Dolabella tarafından vatana ihanet etmek ve rüşvet vermekle suçlanan Appius Claudius Pulcher'i başarılı bir şekilde savundu.

Hortensius'un söylevleri günümüze ulaşmamıştır. Cicero'ya göre hatipliği Asya tarzında, gösterişli bir belagatti ve dinlemesi okumasından daha iyiydi. Harika bir hafızaya sahipti ve (Cicero, Brutus, 88, 95), karşı delillerinin her bir ayrıntısını hatırlayabilirdi. Hareketleri oldukça sanatsaldı ve togasını giyme tarzı zamanın ünlü aktörleri tarafından taklit edilirdi (Macrobius. Sat. iii. 13. 4). Ayrıca ustaca kontrol edebildiği güzel bir müzikal sesi vardı. Büyük serveti sayesinde görkemli villara ve balık havuzlarına sahipti ve pahalı eğlenceler düzenleyebiliyordu. Ayrıca tavus kuşunu Roma'da ilk kez masa süslemesi olarak sunan kişidir. İlaveten çok iyi bir şarap, resim ve sanat çalışması koleksiyoncusuydu.

Kızı Hortensia başarılı bir hatiptir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]