İçeriğe atla

Ambrosius Theodosius Macrobius

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ambrosius Theodosius Macrobius, Roma imparatorları Honorius ve Arcadius döneminde (395–423) yaşayıp eserler vermiş olan Romalı dil bilgisi uzmanı ve Neoplatonist filozof.

Hayatı ve eserleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
Macrobius kitabını oğlu Eustachius'a sunuyor. Macrobius'un 1100 tarihli Scipio'nun Rüyası adlı eserinin bir kopyasından .

Macrobius (kendisinin de belirttiği gibi) Romalı değildir ancak Afrika ya da Yunan kökenli olduğuna dair kesin deliller de yoktur. Eserlerinde Yunan yazarlardan daha çok Latin yazarlarla içlidışlı olduğu görülür ve sık sık Yunan yazarları hatalı tercüme etmiştir.[1] Bir ihtimale göre Codex Theodosianus'da 399-400 arası Hİspanya'da Praefectus praetorio'i, 410'da Afrika'da prokonsül'ü ve 422'de lord chamberlain olarak bahsedilen kişiyle yine 430 yılında İtalya'da praetorian prefect olarak görev yapmış olan Theodosius, Macrobius ile aynı kişilerdir. Adı geçen tarihlerde bu yüksek makamlara ancak Hristiyanlar seçilebiliyordu ve Macrobius'un eserlerinde onun Hristiyan olduğuna dair bir kanıt olmadığından erken dönem yazarlar onun Hristiyanlığının ve üstlendiği yüksek görevlerin gerçekliğini sorgulamışlardır. Günümüz bilimi onun yazdıkları ile Hristiyanlık arasında çok az çatışma görür ve bu da pretorian prefect olduğuna dair inanışı destekler.[2]

En önemli eseri olan Saturnalia, Saturnalia'da tatil yaptığı sırada kaldığı Vettius Praetextatus'un (325 civarı-385) evinde yaşanan bir tartışma hikâyesini içerir. Kitap, yazar tarafından oğlu Eustathius'un (ya da Eustachius) istifade etmesi için yazılmıştır ve çok çeşitli tuhaf tarihi, mitolojik, eleştirisel ve dilbilgisi tartışmaları içerir.

Macrobius aynı zamanda Cicero tarafından Cumhuriyet adlı eserinin sonunda anlatılan Scipio'nun rüyası adlı hikâye üzerine iki kitaptan oluşan bir tefsirinde yazarıdır. Rüya'da, yaşlı Scipio (evlatlık) torununa görünür, ona iyilerin ölümden sonraki hayatlarını tasvir eder ve evrenin yapısını stoacı bakış açısıyla anlatarak Macrobius'a evrenin niteliği hakkında Orta Çağa kadar geçerliliğini yitirmeyecek astronomik kavramları gösteren denemeler yapma fırsatı verir. Yazara ait üçüncü bir eser ise Yunanca ve Latince fiillerin benzerlikleri ve farklılıkları üzerine adlı çalışmasıdır.

  1. ^ W. H. Stahl, Scipio'nun rüyası üzerine yorumlar, (New York: Columbia Univ. Pr., 1952), sayfa 3-9
  2. ^ Alan Cameron, "Macrobius'un tarihi ve kimliği" The Journal of Roman Studies, 56 (1966): 25-38.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Macrobius: The Saturnalia22 Ağustos 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Ludwig von Jan tarafından yapılan eleştirisel baskısının Latince metni (Gottfried Bass; Quedlinburg ve Leipzig, 1852), web sunumu; Bill Thayer, (İngilizce), 2008-21-03 tarihinde erişildi.