İçeriğe atla

Quake (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Quake
Geliştiriciid Software
Yayımcıid Software
YönetmenJohn Romero Bunu Vikiveri'de düzenleyin
TasarımcılarJohn Romero, John Carmack, American McGee, Sandy Petersen, Tim Willits
ProgramcıJohn Carmack Bunu Vikiveri'de düzenleyin
BesteciAubrey Hodges
Trent Reznor Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriQuake Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorQuake motoru
PlatformlarPC (DOS / Windows / Linux), Apple Macintosh, Saturn, N64, Acorn RiscPC, Amiga
Çıkış22 Haziran 1996, Amerika
TürFPS
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Quake, id Software tarafından geliştirilerek 1996 yılında çıkarılan bir FPS bilgisayar oyunudur. Quake serisinin ilk oyunudur.

John Romero tarafından tasarlanılarak, John Carmack tarafından programlanmıştır. Oyunun kaynak kodları resmi olarak yayınlandıktan sonra oyun, zamanla daha da geliştirilmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimliği belirsiz olarak Quake kod adlı düşmanı yok etmekle görevli bir askerin, çeşitli teleportasyon cihazlarıyla dört farklı boyuta gidip dört adet runik alfabe harfini toplaması ve bu dört harf toplandığında açılan gizli geçitten geçerek kendisine Quake kod adı verilen Shub-Niggurath'ı yok etmesi temeline dayalıdır.

Quake motoru[değiştir | kaynağı değiştir]

Quake gerçek anlamda ilk tam 3-boyutlu grafik motoruna sahip olan oyun olarak bilinmektedir. Her ne kadar aynı geliştirici tarafından yapılan Wolfestein 3D bu unvana layık görülse de, gerçekte kendisi 3-boyutlu bir grafik motorunu (bu tür oyunlar 2,5 boyutlu olarak bilinmektedir) kullanmamaktadır. Bunun en belirgin özelliklerinden biri, Quake'den önce çıkan FPS oyunlarında öldürülen düşmanların sizin bakış açınıza göre bedenlerinin hareket etmesi ve farklı açılarla görülememesidir. Quake bu konuda devrim yaparak, düşman bedeninin her açıdan görülebilmesini sağlamıştır.

Eklentiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Quake için iki resmi eklenti paketi yayınlandı. Eklenti paketlerinin konusu orijinal oyunun bittiği yerden devam ediyor ve aynı silahları, power-upları, yaratıkları, gothic atmosfer/mimariyi, hikâyeyi ve kahramanı içeriyor. Resmi olmayan üçüncü eklenti paketi, Abyss of Pandemonium, Impel Development Team tarafından geliştirildi, 14 Nisan 1998 tarihinde Perfect Publishing tarafından yayımlandı; güncellenmiş bir sürümü, version 2.0, Abyss of Pandemonium – The Final Mission diye adlandırıldı ve ücretsiz olarak dağıtıldı. Quake'in 20. yılı şerefine, ZeniMax Media'nın bir alt firması olan MachineGames, Episode 5: Dimension of the Past ismi ile ücretsiz bir eklenti paketi çıkardı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]