Quake (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Quake
Quake1.gif
Yayımcı(lar) id Software
Dağıtıcı(lar) Activision
Yapımcı(lar) id Software
Tasarımcı(lar) John Romero, John Carmack, American McGee, Sandy Petersen, Tim Willits
Oyun motoru Quake motoru
Platform(lar) PC (DOS / Windows / Linux), Apple Macintosh, Saturn, N64, Acorn RiscPC, Amiga
Çıkış tarih(ler)i 22 Haziran 1996, Amerika
Tür(ler)i FPS
Biçim(ler) Tek kişilik ve Çok oyunculu
Sınıf(lar)ı RSAC: V3: Blood and Gore
L2: Profanity
ESRB: Mature (M)
BBFC: 15
Ortam Compact disc (1)
Sistem gereksinimleri

Intel Pentium, 16 MB RAM

Giriş Klavye ve fare (PC), gamepad

Quake, id Software tarafından geliştirilerek 1996 yılında çıkarılan bir FPS bilgisayar oyunudur. Quake serisinin ilk oyunudur.

John Romero tarafından tasarlanılarak, John Carmack tarafından programlanmıştır. Oyunun kaynak kodları resmi olarak yayınlandıktan sonra oyun, zamanla daha da geliştirilmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimliği belirsiz olarak Quake kod adlı düşmanı yok etmekle görevli bir askerin, çeşitli teleportasyon cihazlarıyla dört farklı boyuta gidip dört adet rune alfabesi harfini toplaması ve bu dört harf toplandığında açılan gizli geçitten geçerek kendisine Quake kod adı verilen Shub-Niggurath'ı yok etmesi temeline dayalıdır.

Quake motoru[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Quake motoru

Quake gerçek anlamda ilk tam 3-boyutlu grafik motoruna sahip olan oyun olarak bilinmektedir. Her ne kadar aynı geliştirici tarafından yapılan Wolfestein 3D bu unvana layık görülse de, gerçekte kendisi 3-boyutlu bir grafik motorunu (bu tür oyunlar 2,5 boyutlu olarak bilinmektedir) kullanmamaktadır.

Eklentiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Quake için iki resmi eklenti paketi yayınlardı. Eklenti paketlerinin konusu orijinal oyunun bittiği yerden devam ediyor ve aynı silahları, power-upları, yaratıkları, gothic atmosfer/mimariyi, hikâyeyi ve kahramı içeriyor. Resmi olmayan üçüncü eklenti paketi, Abyss of Pandemonium, Impel Development Team tarafından geliştirldi, 14 Nisan 1998 tarihinde Perfect Publishing tarafından yayımlandı; güncellenmiş bir sürümü, version 2.0, Abyss of Pandemonium – The Final Mission diye adlandırımdı ve ücretsiz olarak dağıtıldı. Quake'in 20. yılı şerefine, ZeniMax Media'nın bir alt firması olan MachineGames, Episode 5: Dimension of the Past ismi ile ücretsiz bir eklenti paketi çıkardı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]