Protein tozu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Süt ile shaker içerisinde karıştırılması suretiyle kullanılan bir protein tozu örneği

Protein tozu, genellikle bir vücut geliştirme takviyesi olarak kullanılan konsantre edilmiş ve toz haline getirilmiş protein zengini supplement. Dünyada pek çok insan ve sporcu tarafından kullanılmaktadır. Genellikle kişilerin günlük protein ihtiyaçlarına erişmelerinde kolaylık sağlaması açısından kullanılan protein tozu ve benzer türevdeki protein takviyeleri, proteinlerin kas gelişimindeki etkisi yüzünden özellikle sporcular tarafından tercih edilmektedirler. Bunun yanı sıra ise, kanser hastaları, kas kaybına sebebiyet veren çeşitli hastalıklar vb. durumlarda da, hastaların beslenmelerine ek olarak destek vermesi açısından kullanılmaktadır.

Peynir altı suyu proteini, protein tozların en sık kullanılan protein türü olmaktadır. Buna karşın yumurta, inek eti, kazein, soya veya bezelye proteinleri de protein tozları için hammadde olarak kullanılabilir.

Whey proteini[değiştir | kaynağı değiştir]

Peynir altı suyu proteini olarak da bilinen whey proteini, peynir üretimi sırasında oluşan peynir altı suyu kullanılarak imal edilen bir proteindir. Peynir altı suyu başlangıçta yağ ve laktoz içerir ve protein açısından yoğun değildir. Çeşitli işlemler yoluyla hammadeden konsantreler, izolatlar ve hidrolizatlar üretilir. Peynir altı suyu proteini başlıca beta-laktoglobulin (~%65), alfa-laktalbumin (~%25) ve albümin (~%8) içerir.

Peynir altı suyu proteini içeren ürünler kaslarını geliştirmeyi arzulayan sporcular tarafından kullanılan bir protein desteğidir.

Diğer protein türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yumurta proteini[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğada bulunan en "tam" protein kaynaklarından biri olan tavuk yumurtası kullanılarak üretilen bir protein supplementi türüdür. Biyolojik açıdan en "bütün" protein türlerinden biri olarak bilinir.

Kazein/Süt proteini[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazein, sütün içerisinde bulunan ve diğer çoğu protein türünden, daha yavaş sindirilmesi ile ayrılan bir protein türüdür.

Soya proteini[değiştir | kaynağı değiştir]

Soya proteini, soya içerisinde bulunan proteinleri kapsar. Pek çok yaygın kullanımı bulunsa da, pek çok insanda alerjiye sebebiyet verebileceği için özellikle üreticiler ve bu tür proteini ürünlerinde kullanan firmalar tarafından genellikle içerikte bulunduğu konusunda uyarılar, ürün kutularında bulunmaktadır. Soya proteini tozları, hayvansal protein tozlarına vegan bir alternatif oluşturmaktadır.

Sağlığa etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ne kadar protein kendi başına sağlık açısından oldukça önemli bir yapıtaşı ve her insan vücudunun belirli miktarlarda ve çeşitlilikte ihtiyaç duyduğu bir madde olsa da, ek protein besinlerinin kullanımı konusunda sağlık açısından oldukça büyük tartışmalar bulunmaktadır. Fakat bu konuda insan sağlığı üzerine yapılan araştırmalar, aşırı miktarda olmadığı sürece, insan sağlığı üzerinde protein supplementi kullanımının büyük ölçüde tehlikeli olmadığı sonucuna varmışlardır (önceden sağlıklı bireyler üzerinde yapılan testler doğrultusunda).[1][2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Poortmans, J. R.; Dellalieux, O. (Mart 2000). "Do regular high protein diets have potential health risks on kidney function in athletes?". International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. 10 (1): 28-38. doi:10.1123/ijsnem.10.1.28. ISSN 1526-484X. PMID 10722779. 24 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2020. 
  2. ^ Beasley, Jeannette M.; Aragaki, Aaron K.; LaCroix, Andrea Z.; Neuhouser, Marian L.; Tinker, Lesley F.; Cauley, Jane A.; Ensrud, Kristine E.; Jackson, Rebecca D.; Prentice, Ross L. (Ağustos 2011). "Higher biomarker-calibrated protein intake is not associated with impaired renal function in postmenopausal women". The Journal of Nutrition. 141 (8): 1502-1507. doi:10.3945/jn.110.135814. ISSN 1541-6100. PMC 3138641 $2. PMID 21653574.