İçeriğe atla

Protein bar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çeşitli protein bar örnekleri

Protein bar, spor beslenmesi'nde kullanılan, karbonhidrat veya yağa kıyasla yüksek oranda protein içeren yiyecek.

Protein barları, öncesinde hazırlama gerektirmeyen bir protein kaynağı isteyen insanlara yöneliktir. Farklı amaçları doldurmak için farklı türde barlar vardır. Enerji barları, kalorilerin çoğunluğunu karbonhidrat formunda sağlar. Bunlar, bir öğünde çeşitli besin maddelerinin yerini almayı amaçlar. Protein barları ise genellikle enerji barlarına göre daha düşük miktarda karbonhidrat ihtiva eder, vitamin ve mineral açısından da daha düşüktür.[1]

Protein barları, temel olarak kas geliştirmek için sporcular tarafından kullanılır. Diğer besinlere ek olarak, insan vücudunun kasları inşa etmek için proteine ihtiyacı vardır.[2] Fitness ve medikal alanlarda genellikle egzersiz sonrası proteinin kasları oluşturmasına yardımcı olduğu kabul edilir. Peynir altı suyu proteini, atletik performans için kullanılan en popüler protein kaynaklarından biridir. Diğer protein kaynakları arasında, tipik olarak yumurta albümin proteini ve süt proteininin yavaş sindirim bileşeni olarak bilinen kazein bulunmaktadır.[3] Vegan protein barları, bezelye, kahverengi pirinç, kendir ve soya gibi kaynaklardan elde edilen bitki proteinleri içerir.

  1. ^ Hanbury, Mary. "We tried 12 of the most popular protein bars on the market, and this is the only one worth buying". Business Insider. 10 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2018. 
  3. ^ "Protein bar Reviews" (İngilizce). 7 Temmuz 2015. 8 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2020. 

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]