Prince of Persia: The Forgotten Sands

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prince of Persia: The Forgotten Sands
Prince Of Persia Forgotten Sands Box Artwork.jpg
Prince of Persia: The Forgotten Sands oyun kapağı
Geliştiriciler Ubisoft Montreal
Ubisoft Quebec
Ubisoft Singapur
Ubisoft Kazablanka
Yayımcı Ubisoft
Besteciler Xbox 360, PlayStation 3, PC:
Steve Jablonsky[1][2]
Wii, DS, PSP:
Tom Salta[3][4][5]
Seri Prince of Persia
Motor Anvil / Jade
Platform Şablon:Nowraplinks
Çıkış Xbox 360, PlayStation 3, Wii, Nintendo DS, PlayStation Portable:
Microsoft Windows:
Türler Aksiyon-macera, Platformer
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Prince of Persia: The Forgotten Sands, Ubisoft[8] bir çoklu platform video oyunu. Kuzey Amerika'da 18 Mayıs 2010, Avrupa'da ise 20 Mayıs'ta yayınlanmıştır.[9] Oyun Prince of Persia: The Sands of Time'la başlayan hikâyeye geri dönmektedir. Prince of Persia: The Forgotten Sands, farklı hikâyeleri ile dört ayrı oyun başlığıdır. Asıl oyun PS3, Xbox 360 ve PC için hazırlanmıştır; ayrıca bu sürüm dışında PSP, NDS ve Wii için de üç özel sürümü bulunmaktadır.

PlayStation Portable ve Wii sürümleri Ubisoft Quebec tarafından geliştirilmiştir; PlayStation 3, Xbox 360 ve Microsoft Windows Ubisoft Singapur'un yardımıyla Ubisoft Montreal tarafından ele alınmıştır. Nintendo DS sürümü ise Kazablanka'da yapılmıştır.[10]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Olay yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

The Forgotten Sands'le, Prince of Persia: The Sands of Time'le başlayıp Prince of Persia: The Two Thrones'la sona eren öyküye geri dönülmüştür.[10] Öyküyle ilgili ilk ayrıntılar 14 Aralık 2009'da Ubisoft UK'nin resmî video sitesinde yayınlamıştır.[11]

Oyun, Prince of Persia: The Sands of Time ile Prince of Persia: Warrior Within arasındaki yedi yıllık boşlukta yer alan bir interqueldir.[12] Prens karakteri, bu iki oyundaki karakterler arasındaki geçişi göstermektedir. Bu oyunda da Prens, Yuri Lowenthal tarafından seslendirilmiştir.[13]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

PS3, Xbox 360 ve PC için üretilen ana oyunun konusu, Prens'in atı üzerinde çölde ilerlemesiyle başlar. Liderlik hakkında bir şeyler öğrenmek üzere kardeşi Malik'i aramaya koyulmuştur. Prens, Malik'in krallığına vardığında, bir ordunun krallığa saldırısıyla karşı karşıya kalır. Ordu krallığın derinliklerindeki hazineyi ele geçirmeye çalışmaktadır. Prens, Malik'in Krallığına sızar ve hazine mahzenlerinde Malik'le buluşur.

Burada, Malik kaybedilmiş bir çatışmada savaştığını ve son çareye güvenmek zorunda olduğunu aksi takdirde geri çekilmeleri gerektiğini ileri sürer. Prens şiddetle karşı çıkar; fakat Malik bir mühür kullanarak Süleyman'ın Ordusu'nu (Solomon's Army) serbest bırakır. Süleyman'ın Ordusu çöldeki kumların sayısından fazla sayıda kum yaratığından oluşmuş bir ordudur. Prens ve Malik, her ikisi de ordunun serbest kalmasına neden olan mühürün yarısını almayı başarır. Bu sayede kumdan heykellere dönüşmekten kurtulur; düşmanlarının gücünden etkilenmezler. Krallığın geri kalanının kaderini bu belirleyecektir.

Prens, Malik'ten ayrı düşer. Bu sırada Razia adındaki bir cinin ülkesine açılan bir geçit bulur. Razia Prens'e, Süleyman'ın Ordusu'nu yeniden hapsetmenin tek yolunun mühürün iki yarısını bir araya getirmek olduğunu söyler. Razia Prens'e bazı özel güçler verir ve Malik'teki mühürün diğer yarısını bulmak üzere onu ikna eder. Fakat Prens Malik'i bulduğunda, onun Süleyman'ın Ordusu'nu durdurmakla ilgilenmediğini, bunun yerine onu yok edip gücünü alarak daha güçlü bir lider olmayı istediğini görür. Prens Razia'yı yeniden bulur ve bu konuyla ilgili olarak ona danışır. Bunun üzerine Razia ona Süleyman'ın Ordusu'nun gücünden çok fazla emmenin bir etkisi olduğunu ileri sürer ve Prens'e bu etkiden korunmasını sağlayacak güçleri verir.

Prens yeniden Malik'i bulmaya yola çıkar. Bu sefer mührün yarısını ondan zorla almaya çalışır; fakat Malik daha güçlüdür ve kaçmayı başarır. Yeniden Malik'in peşindeyken Prens, sahibi olduğu mührün peşine düşen, Süleyman'ın Ordusu'nun lideri Ratash'ı bulur. Sonra Prens hızlıca koşup ondan kurtulur. Ratash'ın şimdi ise Malik'i takip edeceğini fark eder ve bu yüzden ona yardım etmek için yola koyulur. Prens taht odasında Malik ve Ratash'ı savaşırken bulur ve Malik'e yardım eder. Prens ve Malik Ratash'ı öldürür gibi görünür ve Malik onun gücünü emer. Bu sırada mührünün yarısı zarar görür. Malik sinir krizine girmiş gibi görünür ve sonra Ratash'ın güçlerinin bir kısmını kullanarak kaçar.

Prens onun peşine düşer ve tekrar yerine Razia'yı bulur. Razia Prens'e, Ratash'ın sıradan bir kılıç tarafından öldürülemeyeceğini ve gerçekte olanın onun gördüğünden biraz farklı olduğunu açıklar. Aslında Ratash Malik'i öldürmüş ve onun bedenine sahip olmuştur. Prens buna inanmaz ve Razia'nın Ratash'ı öldürebileceğini söylediği Cin Kılıcı'nı (Djinn Sword) bulmaya yola koyulur.

Yol boyunca Prens, Ratash'ın gücünü geri kazananmasına şahit olarak onun peşinden gider. Bu sayede Ratash, Malik'in bedenini kendi özgün görünümüne dönüştürebilmektedir. Prens, Ratash'la girdiği bir mücadelede kaybeder ve abisinin öldüğü gerçeğini kabul eder. Cin Kılıcı'nı bulur ve kılıçla birlikte Prens, Ratash'ı yeniden bulmaya koyulur. Bulduğunda Ratash sarayın üzerine çöken kum fırtınasıyla devasa olmuştur.

Buna karşın Prens Ratash'ı öldürmek için kılıcı kullanır; savaş ve kum fırtınası, her ikisi de geçtiğinde Malik'i yanında yatmış ölürken bulur. Malik ona, Prens'in büyük bir lider olacağını, babasına anlatmasını söyler ve ölür. Prens, babasına Malik'in ölümünü bildirmek için yola çıkar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Prince Of Persia: Forgotten Sands Exclusive Original Soundtrack Track List". VGMdb.net. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2010. 
 2. ^ "Prince of Persia: The Forgotten Sands - Interview". ugdb.com. 12 Haziran 2010. 9 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2010. 
 3. ^ "Tom Salta, Composer | Producer". Tomsalta.com. 12 Haziran 2010. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2010. 
 4. ^ "Prince Of Persia: Forgotten Sands". SoundCloud. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2010. 
 5. ^ "Prince Of Persia: Forgotten Sands Wii Soundtrack Track List". VGMdb.net. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2010. 
 6. ^ a b Williamson, Steven (17 Şubat 2010). "New Prince of Persia leaps onto consoles in May". Gamerzines. 30 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2010. 
 7. ^ a b "Prince of Persia; The Forgotten Sands goes on sale on steam". Steampowered.com. 8 Haziran 2010. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2010. 
 8. ^ "Prince of Persia The Forgotten Sands Details From Ubisoft Montreal". Village Gamer. 14 Aralık 2009. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2010. 
 9. ^ Andrew, Burnes (3 Aralık 2009). "Prince of Persia: The Forgotten Sands coming to PC after all". IGN. 25 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2009. 
 10. ^ a b "Ubisoft® announces Prince of Persia: The Forgotten Sands™" (Basın açıklaması). Ubisoft. 30 Kasım 2009. Erişim tarihi: 12 Aralık 2009. 
 11. ^ McIlroy, Shaun (14 Aralık 2009). "Ubisoft Unleashes The Forgotten Sands On Warrior Within Prequel". One Last Continue. 29 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2010. 
 12. ^ Crecente, Brian (20 Aralık 2009). "The Latest Prince of Persia Plays With Solid Water and Flexible Time". Kotaku. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2010. 
 13. ^ Tong, Sophia (18 Mayıs 2010). "Prince of Persia: The Forgotten Sands First Impression - PlayStation 3 Previews at GameSpot". Gamespot.com. 21 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]