Preri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Preri, ekologlar tarafından benzer ılıman iklimlere, ılıman yağışlara ve baskın bitki örtüsü tipi olarak ağaçlardan ziyade otların, bitkilerin ve çalıların bir bileşimine dayanan ılıman otlakların, ovaların ve çalılık biyomlarının bir parçası olarak kabul edilen ekosistemlerdir. Ilıman otlak bölgeler arasında Arjantin, Brezilya ve Uruguay'daki pampalar ile Ukrayna, Rusya ve Kazakistan bozkırlar gösterilebilir. Genellikle "düzlükler" olarak anılan topraklar Kuzey Amerika'da bulunma eğilimindedir. Bu terim, Kanada, ABD ve Meksika'nın İç Ovaları olarak anılan ve tüm Büyük Ovalar'ın yanı sıra doğudaki daha nemli, daha tepelik toprakları içeren alanı kapsar.

Yellow Prairie, Badlands Ulusal Parkı, Güney Dakota, ABD, uzun çayırlıkların ve kısa çayırlıkların bir bileşimini kapsamaktadır.

ABD'de bulunan düzlükler, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Nebraska, Kansas ve Oklahoma eyaletlerinin çoğunu ve Montana, Wyoming, Colorado, New Mexico, Teksas, Missouri, Iowa, Illinois, Indiana, Wisconsin ve batı ve güney Minnesota eyaletlerinin büyük bölümlerini kapsar. Washington'daki Palouse ve Kaliforniya'daki Orta Vadi de prerileridir. Kanada prerileri, Manitoba, Saskatchewan ve Alberta'nın geniş alanlarını kaplar.