Praktiker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Praktiker
Praktiker logosu
Kuruluş 1978
Konum Almanya
Önemli kişiler Wolfgang Werner, CEO & Chairman
Alan Yapı - İnşaat Malzemesi Marketi
Ürün Ev araç-gereçleri
Çalışan sayısı 29.000
Ana sayfa http://www.praktiker.com.tr
Dipnotlar 2013 (iflas)[1]
Vikiveri öğesi

Praktiker; Almanya orijinli bir yapı inşaat malzemesi marketidir. Türkiye'de bulunan dokuz mağazasını kapatma kararı almış [2] ve 2013 yılı Temmuz ayı itibarıyla Almanya'da iflas başvurusunda bulunmuştur.[1]

Vizyonu evdeki onarım/tadilat işlerini insanların profesyonel teknisyenler ya da işçilerin yardımına ihtiyaç duymadan kendi kendilerine yapabileceklerini ve çok daha hesaplıya getireceklerini niteleyen DIY ( Do-it-yourself) marketler zinciridir.

Dünyada Praktiker[değiştir | kaynağı değiştir]

Praktiker'in ilk kurulduğu yıldan beri yükselen başarı grafiği ve büyüme hızı, müşteri odaklı düşünme ve konumlanmanın sonucudur. Praktiker, 1978 yılında Almanya’da ‘Kendin Yap’ konseptinde 4 market ile faaliyetine başlamıştır ve Almanya'nın en büyük ikinci, Avrupa’nın ise en büyük üçüncü ‘Kendin Yap’ marketi konumunu almıştır. Praktiker “Ev İçin Gerekli Olan Her Şey” ilkesi ile inşaat malzemeleri, mutfak, banyo, bahçe, mobilya gibi ana kategorilerde müşterilerine ürün ve hizmet sunmaktadır. Praktiker geniş ürün gamı, merkezi planlama stratejisi ve kurumsal veri sisteminin verimliliği ile ‘Kendin Yap’ marketleri alanında Almanya’da lider konumuna gelmeyi hedeflemektedir. Enternasyonalleşme, Praktiker’in büyüme stratejisinde önemli bir rol oynamıştır ve 1991 yılı itibarıyla Praktiker Almanya dışında da mağazalar açmaya başlamıştır. Praktiker hali hazırda Almanya , Polonya, Macaristan ,Yunanistan Lüksemburg ,Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Arnavutluk’ta 340’ın üzerinde marketi ve 21.000 çalışanı ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Türkiye’de Praktiker[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye’de faaliyetlerini 1998 yılından bu yana sürdüren Praktiker bugün, Ankara Bilkent, Ankara Etlik, Gaziantep, Konya, Sivas, İstanbul Kartal, İstanbul Ümraniye, İstanbul Bayrampaşa, Istanbul Mahmutbey, Adana ve İzmir Mavişehir’de yedi ilde toplam on iki market ile hizmet veriyordu. Ancak 2013 yılı Şubat ayında Türkiye'deki son dokuz mağazasını sürekli zarar etmesi nedeniyle kapatacağını ve Türkiye'den çekileceğini açıkladı.[2]

Kendin Yap” kültürü doğrultusunda pratik çözümleri, en uygun fiyatlara sunarak müşteri memnuniyeti sağlama misyonu ve yapı marketi sektöründeki öncü konumunu koruma vizyonuyla faaliyetini sürdüren Praktiker, Türkiye’de yeni mağazalar açarak büyümeye devam edecek. Praktiker mutfak, banyo, yapı malzemeleri, bahçe, atölye ve boya kategorilerinde mobilyadan ev tekstiline, vidadan çim biçme makinesine kadar “Kendin Yap” konsepti çerçevesine sunduğu 40.000’den fazla ürün çeşidiyle bu anlamda sadece erkeklerin değil, ailelerin ve kadınların isteklerine de cevap veriyor.

Praktiker, “Kendin yap” kültürünü Türk tüketicisi için daha yaygın ve çekici hale getirmeyi hedefliyor. Bu amaçla mağazalarda kurulan “Atölye Praktiker”lerde dekorasyon sırasında ihtiyaç duyabilecekleri halı kaplama, duvar boyama, tesisat gibi birçok konuda eğitimler düzenleniyor.

Praktiker’in Müşteri Hizmetleri alanında hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olan “Praktiker Kart” indirimler, sürprizler ve hediye çekleriyle tüketicilerine kendini özel hissettiriyor. Praktiker Kart, sunduğu özel kampanyaların yanı sıra, tüketicilerin Praktiker dergisinde belirtilmiş özel ürünleri de indirimli satın alabilmesini sağlıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Praktiker iflas etti". radikal. 11 Temmuz 2013. 7 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2013. 
  2. ^ a b "Praktiker Türkiye'den çıkıyor". ntvmsnbc. 12 Şubat 2013. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]