Çevrimiçi alışveriş

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çevrimiçi alışveriş, İnternet üzerinden çevrimiçi olarak yapılan alışveriş. Ziyaretçiler İnternet üzerinden istedikleri ürünleri sepete atarlar, kayıt olurlar, ödeme yaparlar. Seçip satın alınan ürünler kargoyla adrese gönderilir.

Genel tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Son kullanıcıların her türlü ticari malı İnternet üzerinden kredi kartı, havale ve kapıda ödeme yöntemi ile tedarik ettikleri bir alış veriş yöntemi olarak da tanımlanabilir.

İnternet üzerinden alışverişin artıları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Alıcı açısından ; aranılan belli standart özelliklere uygun ürünlerin kolayca karşılaştırma ve kataloglaştırılmasına bağlı olarak alıcı müşteri açısından zaman kaybı sürecini ciddi bir şekilde önlemesi. Genellikle perakende mağazalarına kıyasla daha uygun fiyat avantajı. Mağazada görevli satış danışmanı gibi bir unsur bulunmamasından dolayı daha çok kişisel tercihlere dayanan bir alışveriş avantajı.
 • Satıcı açısından ; ürün tanıtım sürecini minimalize etmesi sayesinde müşterilere çabuk ulaşabilmek. Ürün içeriği hakkında tanıtım ve açıklama reklam maliyetlerinin çok ucuza mal olması sayesinde ürün satışına olası reklam maliyetlerinin yansımaması ürünün satış fiyatının elden perakende fiyata göre ucuz olmasını sağlaması tercih edilebilirliğini artırması.
 • Yeni ödeme yöntemleri de artık tüketicileri İnternetten daha fazla alışveriş yapma imkânı sunmaktadır. Bu yöntemlerin başında kapıda ödeme, banka havalesi, kredi kartı gibi ödeme yöntemleri başı çekmektedir
 • İnternetten alışverişin aslında ülke ekonomisine katkısı büyüktür her şey resmidir ve kayıt altında olduğundan satıcılar vergilerine düzenli ödemek durumunda olmaları ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır

İnternet üzerinden alışverişin eksileri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Özellikle ilk defa denenecek alım ürünü açısından müşterinin gözü kapalı ürün almasına bağlı olarak özellikle tekstil açısından bazı tekstil ürünlerinin uluslararası standartlarda olmaya kendi ölçü değerlerine göre bedenlerde yaşanılan müşterinin tam bedenine uymayan ürünlerin gelmesi ve buna bağlı geri iade sürecinde yaşanabilen zaman kayıpları ve fazladan oluşan kargo masrafları en çok yaşanılan sorunlardan biridir.
 • Denetimsiz bir şekilde sanal ticaret hizmeti veren firmaların çoğalmasına bağlı olarak stoklarında olmayan ürünler için (arz talep dengesine göre üretici fabrikaların çoklu alım fiyatları için) kısa süreliğine elinde stoklanmamış ürünler için uzun vadeli müşteri bekleterek daha fazla sayıda alım için portföy oluşturma çabası yüzünden müşteriler yerine göre 1 hafta ile 1 ay arası bekleme sürecine sokulması nedeniyle zamanında temin edilemeyen ürün sıkıntısı.
 • Kayıt dışı ve kontrolsüz bir satış mekanizmasına da neden olan İnternet üzerinden alışverişte ciddi tüketici sorunları yaşanabilmektedir.
 • Yine bilinen ve birçok İnternet kullanıcısının farkında olmadığı banka kartı ile yapılan alışverişlerde bazı sitelerde bilinçli ya da farkında olmadan kart bilgilerini depolamakta bu da süreç içerisinde müşterilerin çeşitli şekillerde mağdur edilebilmesine neden olmaktadır.
 • İnternet üzerinden alışverişteki en büyük sıkıntılar biri de müşterilerin satıcı firmalara ulaşmasıdır. Satış yapan birçok firma müşterilerine telefon ile destek vermek yerine iletişim formları doldurtarak talepleri alır. E-mail ve iletişim formları yoluyla giden mesajlara uzun süreler cevap verilmeyerek müşteriler mağdur edilir.
 • Sektörün çok yeni olması ve yeni giren firmaların tecrübesiz olması sebebiyle de birçok sıkıntı yaşanmaktadır. Bu sıkıntının temel sebebi İnternet sitesi çalışanlarıdır. Türkiye'de e-ticaret yeni oluşum gösterdiği için nitelikli eleman bulmakta zorlanan siteler müşterilerini destekten yoksun bırakmaktadırlar.

İnternet üzerinden alışveriş yapmadan önce yapılması gerekenler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Daha önce alışveriş yapılmayan veya bilgi sahibi olunmayan web siteleriyle ilgili arama motorlarında ön araştırma yapılmalı, kullanıcı yorumları ve varsa şikayetler incelenmelidir.

Türkiye'de çevrimiçi alışveriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Moda arama motoru GLAMI'nin yaptığı 2019 Moda Araştırması'na göre, Türkiye'de çevrimiçi alışveriş giderek hız kazanıyor. Anketi cevaplandıran 5306 katılımcının %43'ü çevrimiçi alışverişi tercih ettiğini söylerken, ürün çeşitliliği önemli bir avantaj olarak ön plana çıkıyor.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Alışveriş Alışkanlıkları | Fashion (Re)search". Fashion-research CZ. 19 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2020.