Praetorium

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Antik Roma ordusu
İÖ 753 – İÖ 476

Yapısal tarih

Roma ordusu
(birim türleri, lejyonlar, Auxilia, generaller)

Roma donanması (filolar, amiraller)

Mücadele tarihi

Savaşların ve muharebelerin listeleri

Nişanlar ve cezalar

Teknolojik tarih

Askeri mühendislik
(castra, kuşatma makineleri, taklar, yollar)

Siyasi tarih

Strateji ve taktikler

Piyade taktikleri

Cepheler ve tahkimatlar
(limes, Hadrian Duvarı)

Latince terim Latincepraetorium—ya da Latinceprætorium ya da Latincepretorium—Başlangıçta bir Roma kale, kale veya kamptaki bir generalin çadırını ifade ediyordu.[1] Baş Roma magistratuslarından biri olan praetor adından türemiştir.[1] LatincePraetor (Latince, "lider") başlangıçta Roma Cumhuriyeti'ndeki en yüksek rütbeli memur unvanıydı, ancak daha sonra konsül rütbesinin hemen altında bir pozisyon oldu.

Generalin savaş konseyi bu çadırda toplanırdı ve böylelikle Latincepraitōrion bir şehrin valisinin ikametgâhı olacağı Bizans İmparatorluğu'na taşınan idari ve hukuki bir anlam kazanırdı. Bu terim aynı zamanda imparatorun karargahı ve diğer büyük konut binaları veya sarayları için de kullanıldı.[1] İsim aynı zamanda Roma'da bulunan Praetorian kampı ve Praetorian birlikleri tanımlamak için de kullanılacaktır.[1] Bir generalin koruması, imparatorun koruması olan Praetorian muhafızlarını geliştiren Latincecohors praetoriae olarak biliniyordu.

Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Praetorium kelimesinin kullanım şekillerinin sayısının çokluğu nedeniyle, tanımı zor olabilir. Praetorium büyük bir bina, kalıcı bir çadır yapısı olabilir veya bazı durumlarda hareketli bile olabilir.

Dış[değiştir | kaynağı değiştir]

Praetorium, subayların yeri olarak ortaya çıktığı için bir çadır olabilirdi, ancak genellikle büyük bir yapıydı. Simetrik olmaktan ziyade bir ögenin diğerine oranı önemli bir tasarım özelliğiydi.[2] Praetorium, Roma evinin atriyum ve peristiline karşılık gelen iki açık avlu etrafında inşa edilirdi. Çoğu praetorium çevresinde, askerler tarafından yürütülen eğitim ve tatbikatlar için ayrılmış alanlar vardı. Kampın önündeki alan komutanın kendi askerlerinin bulunduğu çadırlar tarafından kaplanırdı.[3][4][5] Tuğladan yapılmış, sıva iile kaplı, çok sayıda kemer ve kolon ile yapılmıştır.

İç[değiştir | kaynağı değiştir]

Praetorium olarak detaylandırma kat planı
Praetorium, Răcarii de jos[6]
Taş tablette yazılı bir sportulae parçaları

Praetorium içinde Romalı subaylar, özel tasarlanmış ve belirlenmiş alanlarda resmi iş yapabiliyorlardı.[7] Bir Praetorium, normal olarak, doğrudan ana ortak alanlarının duvarlarına oyulmuş, bölgesinin sportulae (ücretler ve vergiler programı) ile ilgili bilgileri görüntülerdi. Bu genellikle mali procurator ofisinin yakınında bulunurdu.[8]

Yeni Ahit referansları[değiştir | kaynağı değiştir]

Praetorium, Yeni Ahit'te, Kudüs'te Hirodes tarafından kendisi için inşa edilen ve o zamanlar oğlu II. Hirodes'in ikametgâhı olan konut saraylarından biri olduğuna inanılan Yahudiye'nin Roma valisi Pontius Pilatus'un sarayını ifade eder.[9] Yeni Ahit'e göre, İsa Mesih'in yargılandığı ve ölüme mahkûm edildiği yer burasıdır.[10] Praetorium, çeşitli şekillerde "ortak salon", "vali konutu", "yargı salonu", "Pilatus'un evi" veya "saray" olarak çevrilir. (Yuhanna İncili 18:28, Markos İncili 15:16) Pavlus da Hirodes'in Praetorium'unda tutulmuştur.[11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d Smith, William. Dictionary of Greek and Roman Antiquities, 2 ed., s.v. "Praetorium". London: John Murray, 1872.
 2. ^ Evans, Edith . "Military Architects and Building Design in Roman Britain". Britannia 25 (1994): 159–161.
 3. ^ Shipley, F. W. "The Saalburg Collection". The Classical Weekly Vol. 2. No. 13 (1909): 100–102.
 4. ^ Frere, S. S., M. W. C. Hassall, and R. S. O. Tomlin. "Roman Britain in 1988". Britannia Vol. 20 (1989): 257–345.
 5. ^ Walthew, C. V. "Modular Planning in First-Century A.D. Romano-British Auxiliary Forts". Britannia Vol. 36 (2005): 301.
 6. ^ Vlădescu, Cristian M. (1986). Fortificațiile romane din Dacia Inferior (İngilizce). Craiova: Ed. Scrisul Românesc. s. 160. 
 7. ^ Magness, Jodi. "Masada 1995: Discoveries at Camp F". The Biblical Archaeologist Vol. 59. No. 3 (1996): 181.
 8. ^ De Segni, L., J. Patrich, and K. Holum. "A Schedule of Fees (Sportulae) for Official Services from Caesarea Maritima, Israel". Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik 145 (2003): 273–300.
 9. ^ Murphy-O'Connor, Jerome. The Holy Land: An Oxford Archaeological Guide from Earliest Times to 1700, Oxford University Press (5th edition): New York (2008), p. 23. 978-0-19-923666-4.
 10. ^ Burrows, Millar. "The Fortress Antonia and the Praetorium". The Biblical Archaeologist 1. No. 3 (1938): 17–19.
 11. ^ Acts 23:35, New American Standard Bible.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]