Porto Riko todosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Porto Riko todosu
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata (Omurgalılar)
Sınıf: Aves
Takım: Coraciiformes
(Kuzgun kuşları)
Familya: Todidae
(Todogiller)
Cins: Todus
Tür: T. mexicanus
Todus mexicanus
Lesson, 1838

Porto Riko todosu (Todus mexicanus), todogiller (Todidae) familyasından Todus cinsine bir kuş türü. Porto Riko'da endemiktirler.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarı bir böğürle yeşil tüylere sahip olmasıyla tanımlanabilir, hemen hemen beyaz parlak sarı bir karnı, kızıl boğazı ve daha aşağı alt çene ve uzun bir gagası vardır. Çok küçük bir kuştur, ve takımı kuzgunkuşları'nın en küçük temsilcisidir. Ortalama 11 cm uzunluğunda ve 5-6 gram ağırlığındadırlar. Erkekler ve dişiler, gözlerinin renkliliği ile ayrılabilirler. Erkeklerin, gri gözleri, dişilerin ise beyaz gözleri vardır.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yiyecekleri, Tettigoniidae üyeleri, çekirgeler, cırcır böceği, Dermaptera üyeleri, yusufçuklar, Diptera üyeleri, kın kanatlılar, örümcekler ve bazen küçük kertenkelelerdir.

Üreme dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Porto Riko adası boyunca bulunabilirler. Dişiler, 1-4 parlak beyaz yumurtaya koyar (daha çok 2-3 yumurta). Hem erkek hem de dişi, yumurtaları kuluçkaya yatırır. Kuluçka dönemi, ortalama 21 gün sürer. Diğer erişkinler, civcivlerin gelişme sürecinde yardım edebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ BirdLife International (2004). Todus mexicanus. Tehlike altında olan türlerin 2006 IUCN Kırmızı Listesisi. IUCN 2006. 11 May 2006 tarihinde alınmıştır.