Porto Riko Bağımsızlık Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Porto Riko Bağımsızlık Partisi
Partido Independentista Puertorriqueño
KısaltmaPIP
Genel başkanRubén Berríos Martínez
Genel sekreterJuan Dalmau
Manuel Rodríguez Orellana
KurucuConcepción de Gracia
Başkan YardımcısıMaría De Lourdes Santiago
Yönetim Kurulu BaşkanıFernando Martín García
TemsilciVíctor García San Inocencio
Kuruluş tarihi20 Ekim 1946
MerkezSan Juan, Porto Riko
İdeolojiSosyal demokrasi
Siyasi pozisyonMerkez sol
Uluslararası üyelikSosyalist Enternasyonal
Porto Riko Senatosu
1 / 27
Porto Riko Temsilciler Meclisi
0 / 51
Parti bayrağı
Porto Riko

Porto Riko Bağımsızlık Partisi (İngilizce: The Puerto Rican Independence Party, İspanyolca: Partido Independentista Puertorriqueño, PIP) Porto Riko'nun ABD'den bağımsız olmasını savunan Porto Riko'daki bir siyasi partidir. Porto Riko'daki başkıca 3 siyasi partiden biridir ve ikinci en eski yasal partidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Ekim 1946'da Gilberto Concepción de Gracia tarafından kurulmuştur. Kendisi, bağımsızlık amacıyla kurulmuş olan Halkın Demokrat Partisi(Partido Popular Democratico)'nin bağımsızlık hareketine ihanet ettiğine inanarak bu partiyi kurmaya karar vermiştir.

Merkez[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkez San Juan, Porto Riko'dadır.

Başkan[değiştir | kaynağı değiştir]

Rubén Berríos Martínez Sosyal Demokrat ve Sosyalist Enternasyonal'in Onursal Başkanıdır.

Resmi ideolojisi / politik pozisyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal bağımsızlık hareketi, sosyal liberalizm, sosyal demokrasi, Pan-Latin Amerikanizm.

Porto Riko İspanyol - Amerikan Savaşı'nın sonucu olarak 1898'den beri Amerika Birleşik devletleri'nin kolonisi durumundadır. A.B.D askerleri 25 Temmuz 1898'de ülkeyi işgal ettiğinden beri, Porto Rikolular bağımsızlıklarını geri kazanmak için mücadele etmektedir.

Panama[değiştir | kaynağı değiştir]

Panama Başkanı Martin Torrijos & Ricardo Alarcon, National Legislative Assembly Başkanı (Küba), Porto Riko'nun Latin Amerika’da sömürge yönetimi altında kalan tek bölge olduğunu ve bu yanlışlığı düzeltilmesine yapılacak yardımın Latin Amerika’nın ilkeleri açısından kıta çapında bir öncelik olduğunu belirtti.

Torrijos, bu konuya daha fazla kayıtsız kalınamayacağını, tersine nihai çözümde aktif olarak yer almanın görevleri olduğunu ifade etti.

Porto Riko Bağımsızlık Partisi (PIP) lideri Ruben Berrios da katılımcıları bölgedeki çeşitli ülkelerde adayla dayanışma komiteleri oluşturmaya davet etti.

Berrios, Porto Riko’daki sömürgeciliğin Latin Amerika’ya karşı hakaret niteliğinde olduğunu ve kendilerinin dünyadaki tek büyük sömürge olduklarını belirterek halkın özgürlük için uzun yıllardır verdiği mücadeleye vurgu yaptı.

Peru Sosyalist Partisi lideri Javier Diez ise konunun Latin Amerika solunun takipçilerini aştığını ve ancak bölgedeki ilkelerle ve halkın birliğiyle çözülebileceğini söyledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]