Rubén Berríos Martínez

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rubén Ángel Berríos Martínez (d. 21 Haziran 1939), Porto Rikolu politikacı, avukat, Porto Riko bağımsızlık Partisi (PIP) Genel Başkanı.

1971 yılında Culebra ve Vieques adalarının Amerikan askerlerince kullanılmasına karşı çıkarak protestolara önderlik etti. Sivil itaatsizlikten tutuklanıp cezaevinde yattı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Berríos Aibonito, Porto Riko'da doğdu. Colegio San Ignacio de Loyola Lisesi'nde okudu. 1961 yılında Georgetown Üniversitesi'nde Ekonomi ve İş Yönetimi dalında diplomasını aldı. Yale Üniversitesi hukuk fakültesinde yüksek lisansını tamamlayarak, Oxford Üniversitesi'nde Uluslararası Hukuk üzerine doktora yaptı.

İlk eşi İsveçli olan Berríos, 1967'den bugüne Porto Riko Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Profesör olarak görev yapmaktadır.

31 yaşındayken Porto Riko Bağımsızlık Partisi(PIP)'in başkanlığına seçilen Berríos, 5 kez aynı göreve seçilmiştir. Onun liderliğinde PIP sosyal demokrat bir çizgide yürümüştür.

1976, 1980, 1988, 2000 ve 2004 seçimlerinde Porto Riko Valilik seçimlerinde başarılı olamasa da, 1972, 1984, 1992 ve 1996'da yapılan senatorluk seçimlerinde bütün adaylardan daha fazla oy toplamıştır.

Berríos the Permanent Conference of Political Parties of Latin America and the Caribbean (COPPPAL)'ın kurucusu, Latin Amerika İnsan Hakları Derneği(ALDHU)'nin yönetim kurulu üyesi ve Sosyalist Enternasyonal'in Onursal Başkanı'dır.

Berríos'un The Independence of Puerto Rico: Cause and Struggle (Porto Riko'nun Bağımsızlığı: Dava ve Mücadele), Puerto Rico: Nationality and Plebiscite, and Towards the Puerto Rican Socialism isimli kitapları yayınlanmıştır.

Berríos, yandaşları ve ideolojisini benimseyenler tarafından sevilen bir liderdir. 1984'teki senatörlük seçimlerinde 1984 oyların %84'ünü alarak bunu kanıtlamıştır.