Portal:Fizik/Seçilen resim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Seçilen resim şablonu[kaynağı değiştir]

{{Portal:Fizik/Seçilen resim/Şablon
  |resim=
  |resimaltı=
  |metin=
  |üreten(ler)=
  |madde=
}}
değiştir  izle  

Seçilen resimler

Young+Fringes.gif
üreten(ler): Mpfiz, türeme eser: Patrick Edwin Moran

Bir yarıktan çıkan ışık diğerinden çıkanla girişir ve bir girişim deseni oluşturur.
Foucault pendulum animated.gif
üreten(ler): DemonDeLuxe

Foucault sarkacı animasyonu
Newtons cradle animation book.gif
üreten(ler): DemonDeLuxe

Hareket halindeki Newton'un beşiğini gösteren bir animasyon. Aynı hizada ve bir sarkaçta yer alan beş toptan meydana gelen beşikte, ilk top havaya kaldırılmasıyla yüklendiği enerji sonucu ikinci topa değer ve momentum transferiyle ilk topun momentumu, değdiği ikinci topa geçer. Bu şekilde momentum, en son topa kadar geçer. Son top, momentum transferi sonucu havaya kalkar ve kendinden önceki topa değer. Aynı işlem böylece ters yönden başlar.
236084main MilkyWay-full-annotated tr.jpg
üreten(ler): NASA/JPL-Caltech/R. Hurt; Türkçesi: Alkd

Samanyolu'nun şekli hakkındaki yaygın görüş onun bir çubuklu sarmal galaksi olduğu yönündedir. Merkezdeki çubuk şeklindeki yıldız yoğunlaşmasının iki ucundan logaritmik spiral şeklinde uzayan iki ana kol ve yardımcı kollar galaksinin şeklini oluşturur. Bu görüş ilk olarak 1990'larda gündeme gelmiş, 2005 yılında Spitzer Uzay Teleskobu'ndan alınan bilgilerle kuvvetlendirilmiştir. Güneş Sistemi bir bölgesel bir spiral kol olan Orion kolu üzerinde yer alır.
Portal:Fizik/Seçilen resim/5Portal:Fizik/Seçilen resim/6Portal:Fizik/Seçilen resim/7Portal:Fizik/Seçilen resim/8Portal:Fizik/Seçilen resim/9