Plesiorycteropus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Plesiorycteropus
(soyu tükenmiş)
Plesiorycteropus madagascarensis.JPG
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Üst takım: Afrotheria
Takım: Bibymalagasia
Familya: Plesiorycteropodidae
Cins: Plesiorycteropus
Filhol, 1895
Türler

Metne bakınız.

Plesiorycteropus (veya Madagaskar yerdomuzu) 1000 yıl önceye kadar Madagaskar adasında yaşamış bir memeli cinsi. Başka familyalar ile yakın akrabalığı olmadığı için (Yerdomuzu ile de yakın akraba değildir) Plesiorycteropodidae adında ayrı bir familya içersinde, Bibymalagasia adında ayrı bir takıma koyulur. Bu cinse ait olduğu bilinen tek iki tür P. madagascariensis ve P. germainepetterae türleridir.

Özellikleri ve yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Plesiorycteropus Yerdomuzundan daha küçüktü ve 6 – 18 kg ağırlığındaydı. Cinsin dişleri olmuyabilir, ancak çene parçaları bulunmadığı için henüz kanıtlanamamıştır. Çok uzun olan tırnaklarını yeri kazmak için kullandığı tahmin edilir.

Ormanlarda yaşadığı, uzun tırnakları ile yeri kazarak ulaştığı böcekler ve larvalar ile beslendiği tahmin edilir.

Soyu tükenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Soyunun tükenmesinin nedenleri kesin olarak bilinmemekte. Madagaskar adasına insanlar ilk kez 1500 yıl önce ayak basmıştı. Bu dönemde insanlar birçok türü avlıyarak yok etmişti.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Plesiorycteropus uzun süre Yerdomuzu'nun yakın akrabası olan kabul edilmişti ve bununla birlikte Dişsiz memeliler grubuna koyulmuştu. Ross MacPhee 1994'de yaptığı ayrıntılı araştırmalar sonra bu cinsin Yer domuzu ile yakın akrabalığı olmadığını ortaya sürmüş ve cinsi Madagaskar hayvanları anlamına gelen Bibymalagasia takımına koymuştur. Bugün Bibymalagasia takımının Afrotheria üst takımına ait olduğu kabul edilir.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ronald M. Nowak: Walker's Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, 1999 ISBN 0-8018-5789-9
  • R.D. MacPhee: Morphology, adaptations, and relationships of Plesiorycteropus, and a diagnosis of a new order of Eutherian mammals In: Bulletin of the American Museum of Natural History, 220: S. 1-214.