İçeriğe atla

Thrasimahos

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Thrasymakhos (MÖ 459 - MÖ 400), Antik Yunan sofist. Sokrates'in çağdaşıdır. Yazdıklarının çok azı bugüne ulaşmıştır.

Haklar ve adalet üzerine olan görüşleri ile bilinmektedir. Hak en güçlü olana hizmet edendir. Hak güçtür. Sonuç olarak evrensel haklar düzeninin sert bir muhalifidir ve var olan hakkı en güçlü olanın çıkarlarının ifadesi olarak yorumlar. Bu görüşlerinden Platon'un Devlet adlı eserinin bir kısmında bahsedilmiştir.[1] Bu eserde Thrasymakhos'un konuşmaya dahil oluşu ve coşkulu agresif tarzı dikkat çekmektedir.

O, herkese dönerek "Ey Sokrates!" dedi, "nedir bu sizin deminden beri içine daldığınız boş sözler? Hem birbirinizin karşısına geçip gösterdiğiniz bu saflıklar, bu karşılıklı eğilmeler de ne oluyor? Doğruluğun ne olduğunu gerçekten öğrenmek istiyorsan, yalnızca sormakla kalma; biri bir cevap verirse, alkış toplamak için onun sözünü çürütme. Bilirsin ki sormak, cevap vermekten kolaydır; sen de cevap ver bakalım! Söyle: Doğruluk sence nedir? Bak ama bana, doğruluk yok görevmiş, yok faydaymış, yok işe yarayan şeymiş, yok kazançmış, yok insanın işine gelenmiş falan demeyeceksin. Bir söyleyeceğin varsa, açıkça ve tam söyle; çünkü böyle saçma sözler söylersen, ben kabul etmem."[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çıvgın, Ayşe Gül (2018). "Platon'un Adalet ve Filozof Kral Anlayışı". İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırmaları Dergisi. 7 (1). ss. 212-229. 22 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2018. 
  2. ^ Platon Devlet 336c-d, (Çeviri: Azra Erhat, Samim Sinanoğlu ve Suat Sinanoğlu, İş Bankası yayınları, 1998, S. 19)