Pionerskaya Pravda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pionerskaya Pravda
Пионерская правда
TürÇocuk gazetesi
İmtiyaz sahibiSovyetler Birliği Komsomol Örgütü (1925-1991)
Rusya Çocuk Federasyonu / Федерация детских организаций (1991'den itibaren)
Kuruluş tarihi6 Mart 1925
Siyasi görüşüKomünizm (1925-1991)
Tarafsız (1991'den itibaren)
Genel merkezSovyetler Birliği Moskova
Rusya Moskova

Pionerskaya Pravda (Rusça: Пионерская правда / Pioner Gerçeği ), çocuklar için çıkan bir Sovyet ve Rus gazetesi. Sovyetler Birliği döneminde Komsomol (Genç Komünistler Birliği) Merkez Komitesi ve Tüm-Birlik Pioner Teşkilatı Merkez Komitesi’nin basın organı olarak 1925 yılında yayınlanmaya başlandı.

1991 yılında, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla, gazete editörleri ve yazarlarından bazıları siyasi olmayan ve yine kâr amacı gütmeyen yeni bir Pioner Gerçeği adlı gazete yayınlamaya başladılar.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Piyonerskaya Pravda 1925 yılında Moskova'da haftalık olarak çıkan ilk Sovyet gazetesi olarak yayınlanmaya başladı. O dönemde Komsomol ve Pioner Moskova Komitesi’nin yayın organıydı. İdeolojik olarak “toplumun çocuklarla dostluğu, dayanışması, çocukların karşılıklı sevgi ve saygı kültürüyle yetiştirilmesi, genç neslin komünist eğitimine öncülük etmesi amacıyla Komsomol ve okulların işbirliği ile kuruldu.[2].

Nadejda Krupskaya, Maria Ulyanova, Maksim Gorki, Vladimir Mayakovski ve daha pek çok Sovyet yazar, şair ve siyasetçi gazetenin kuruluşunda yer aldı. İlk editörü Nikolay Buharin oldu.[3]

1927 yılından itibaren Komsomol ve Tüm Birlik Pioner örgütü Merkez Komitesi’nin Sovyetler Birliği yayın organı olarak tüm ülkede yayınlamaya başladı.

Gazete SSCB’deki olaylarla birlikte, Sovyet öncülerinin faaliyetlerini konu edinmekte ve diğer sosyalist ülkelerdeki çocuk örgütlerinin çalışmalarını da anlatmaktaydı.

1975 yılında gazetenin günlük tirajı 9,5 milyona ulaştı. 1980 yılından itibaren haftada iki kez yayınlanmaya başladı.

1991 yılında rejimin çöküşüyle gazetenin editör kadrosu aynı isimle yeni bir çocuk gazetesi yayınlamaya başladı. Ancak gazete yayın tarzını değiştirerek siyasi konuları işlemekten vazgeçti. Mart 2012’de günlük tirajı 15 bin civarındaydı.

Sovyetler Birliği döneminde Pionerskaya Pravda[değiştir | kaynağı değiştir]

-Gazetede Sovyetler Birliği’nin her yerinden bilim adamları, kozmonotlar, sporcular, yazarlar, öğretmenler, öncüler ve komsomollar çocukları eğitici ve bilgilendirici yazılar yazmıştır.

-Gazete halk eğitimi, spor organizasyonları, uluslararası çocuk etkinlikleri, çocuk resim ve fotoğraf sergileri, geziler, ödüllü yarışmalar, kültürel etkinlikler, gösteriler, genç teknisyenlerin çalışmaları gibi pek çok etkinlik düzenlenmesine öncülük etmiştir. Sovyetler Birliği’nde büyük ilgi gören Zolotaya Şayba (Золотая шайба / Altın Paket) hokey turnuvası, Kojanıy Myaç (Кожаный мяч ) futbol turnuvası, Belaya Ladya (Белая ладья /Beyaz kale) satranç turnuvası gibi pek çok çocuk etkinliğini gerçekleştirmiştir. Beyaz Kale satranç turnuvası 2004 yılından beri Rusya’da tekrar gerçekleştirilmektedir.

-Sovyet döneminde gazetede en fazla çocukların yazılarına yer veriliyordu. Bu yazılardan bazıları daha sonra çocuk öykü ve romanları gibi edebi eserler halinde yayınlanmıştır.

-Pionerskaya Pravda gazetesi çocukların eğitimine katkılarından dolayı 1945’te Kızıl Bayrak İşçi Nişanı’na, 1950’de Lenin Ödülü’ne, 1985’te de Halk Kardeşliği Nişanı’na layık görülmüştür.

Rusya Federasyonu’nda Pionerskaya Pravda[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazete Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla siyasi yayın yapmaktan vazgeçti. Ancak logosundaki komünist sembolleri kaldırmadı ve adını da değiştirmedi. Sovyetler Birliği’nden kalma spor organizasyonlarının bazılarını devam ettirdi. Her yıl Mart ayında Piyonerskaya Pravda'nın organizatörlüğünde tüm Rusya çapında kayak yarışmaları düzenlenmektedir. 2011 yılında gazetenin düzenlediği kayak yarışmasında Rusya’nın farklı bölgelerinden 92 okuldan 448 kayakçı yarışmıştır.

Ayrıca tüm Rusya’da düzenlenen çocuk spor turnuvaları olan Zolotaya Şayba (Золотая шайба / Altın Paket) hokey turnuvası, Kojanıy Myaç (Кожаный мяч ) futbol turnuvası da gazete tarafından düzenlenmektedir.

Gazete Sovyet dönemindeki yayın tarzını kısmen sürdürse de siyasetten bağımsız bir habercilik yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]