Julius Richard Petri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Julius Richard Petri
Julius Richard Petri.jpg
Doğum Julius Richard Petri
31 Mayıs 1852(1852-05-31)
Barmen, Alman Konfederasyonu
Ölüm 20 Aralık 1921 (69 yaşında)
Zeitz, Almanya
Milliyet Prusya
Vatandaşlık Alman
Mezun olduğu okul(lar) Bakteriyolog, Askeri hekim, Cerrah
Kariyeri
Çalıştığı kurumlar Kaiserliches Gesundheitsamt, Göbersdorf sanatoryumu, Hijyen Müzesi, Kaiserliches Gesundheitsamt

Julius Richard Petri, (31 Mayıs 1852 - 20 Aralık 1921) genellikle Alman hekim Robert Koch'un asistanı olarak çalışırken Petri kabını icat etmesiyle tanınan Alman bakteriyolog, askeri hekim ve cerrahtır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Petri ilk olarak 1871 ile 1875 yılları arasında askeri hekim yetiştiren Kaiser-Wilhelm-Akademisi'nde tıp okudu ve 1876 yılında mezun oldu. Devamında Berlin'deki Charite Hastanesi'nde çalışmalarını sürdürdü. 1882 yılında askeri hekim olarak aktif görev yaptı ve bir yedek olarak devam etti.

1877 ile 1879 yılları arasında Berlin'de İmparatorluk Sağlık Bakanlığına atandı (Almanca:Kaiserliches Gesundheitsamt olarak) ve burada Robert Koch'un asistanlığını yaptı. Bu esnada bir başka asistan olan New York'lu Walther Hesse'nin eşinin tavsiyesi üzerine, laboratuvarda agar plakalarına kültür bakterileri yerleştirmeye başladı. Petri daha sonra günümüzde standart olarak kullanılan ve kendi adıyla anılan Petri kabı veya hücre kültür kabı olarak bilinen kapları icat etti. Bu kaplar ile tek bir hücreden elde edilen bakteri kolonilerini arındırmayı sağlayan agar kültür tekniğini geliştirdi. İcadın amacı hastalıklardan sorumlu bakterilerin daha net bir şekilde tanımsanmasıydı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]