Petre Melikişvili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Petre Melikişvili
პეტრე მელიქიშვილი - Petre Melikishvili.jpg
Doğum 11 Temmuz 1850
Tiflis, Rusya İmparatorluğu
Ölüm 23 Mart 1927
Tiflis, Gürcistan
Milliyet Ermeni
Vatandaşlık  Rus İmparatorluğu
Transkafkasya Demokratik Federatif Cumhuriyeti
Gürcistan Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti Sovyetler Birliği
Eğitim I.I. Mechnikov Odessa Milli Üniversitesi (1872), Tbilisi Classical Gymnasium (1868)
Mezun olduğu okul(lar) Kimya Bilimleri Doktoru
Meslek Kimyager
Petre Melikişvili (1918)

Petre Melikişvili (Gürcüceპეტრე მელიქიშვილი 1850–1927), Gürcü bir kimyagerdi. Tiflis Devlet Üniversitesi'nin kurucu ortağı ve üniversitenin ilk rektörüydü.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1868'de Birinci Tiflis Lisesi'ni ve 1872'de Novorossiya Üniversitesi'nin, Fizik ve Matematik Fakültesi Doğa Bilimleri bölümünü bitirdi. 1873'te yurtdışında L.Mayer's ve Vilicenuce'un laboratuvarlarını tanıma fırsatı elde etti. 1876'da Novorossiya Üniversitesi'nin kimya laboratuvarında çalışmaya başladı. 1881'de kimya hakimi, 1885'te Kimya Doktoru oldu. 1884'te doktorluk yaptı ve 1885'ten 1917'ye kadar Novorrossiya Üniversitesi'nde profesördü.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Organik Kimya alanındaki çalışmaları Stereokimyasal Teori'sini geliştirdi. Melikişvili, organik bileşiklerden Glycidacids sınıfından birini (onun tarafından adlandırıldı) keşfetti. Eserlerinin ikinci döngüsü İnorganik Kimya ile ilgilidir. Melikişvili, öğrencisi L. Pizarjevski ile bazı elementlerin (U, Nb, Ta, W, Mo, B, Ti, V) süper asitlerini sentezledi (1897–1913). Ayrıca Hidrojen Peroksitin birçok varsayılan formülünden doğru olanın HOOH olduğunu da gösterdiler.

Tiflis Devlet Üniversitesi'nde[değiştir | kaynağı değiştir]

Melikişvili, Gürcistan Kimyasal Terminolojisinin oluşturulmasında büyük bir öneme sahiptir. Tiflis Üniversitesi'nde dört kimya laboratuvarı ve İnorganik, Organik ve Agronomik Kimya departmanlarını kurdu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]