Pesaro Madonnası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pesaro Madonnası
İtalyanca: Pala Pesaro
Sanatçı Tiziano Vecellio
Yıl 1519 (1519)
Tür Yağlı boya
Boyutlar 4.88 cm × 2.69 cm (192 in × 106 in)
Konum Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası, Venedik

Pesaro Madonnası (İtalyanca: Pala Pesaro), İtalyan rönesans döneminin meşhur ressamlarından Titian'ın, 1519-1526 yılları arasında çizmiş olduğu tablo. Madonna di Ca 'Pesaro olarak da bilinen eser tuval üzerinde yağlı boya ile yapılmıştır.[1] Venedik Cumhuriyeti'nin Kıbrıs'ı ele geçirerek kazandığı zaferin şerefine Jacopo Pesaro tarafından yaptırılan tablo, Venedik'te Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası kilisesinde korunmaktadır.[2] Eser Titian'ın en meşhur çalışmalarından biridir.

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimdeki olaylar iki sütunlu, gökyüzünün de gözükdüğü bir avluda gerçekleşiyor.

Resimde tahtta otaran Meryem kucağında İsa ile tasvir edilmiştir. Tahtın önünde birkaç basamak vardır. Meryem kırmızı rengin hakim olduğu, beyaz ve mavi rengin de yer aldı bir elbise giymiştir. O sol tarafa, aşağı doğru bakarken, çocuk tam yanında resmedilmiş Aziz Assisili Francesco tarafa bakıyor. O kahverengi bir cüppe giymiştir. Onun yanında Aziz Padovalı Antonio duruyor.

Petrus

Merkezde İsa'nın 12 havarisinden biri olan Petrus duruyor. Havarilerin içinde önemli yeri olan Petrus, mavi ve sarı renklerden oluşan bir elbise ile tasvir edilmiştir. Onun yanında tablonun siparişsi Jacopo Pesaro diz çökmüş bir pozisyonda görülüyor. 1489'da Venedik donanması Kıbrıs'ı ele geçirmişti. Tabloda esir alınmış başı kavuklu Türk bu zaferin simgesidir. Bir eliyle Türk esirin kolundan tutan adam bir eli ile de Venedik Bayrağını tutuyor.

Sağ tarafta Pesaro ailesinden olan Francesco diz çökmüş ve sadece zenginlerin giyebileceği çok pahalı bir elbise giymiştir. Arkasında onun diğer üç kardeşi ve seyirciye taraf bakan yeğeni Leanardo resmedilmiştir. Tablonun en üst kısmında iki meleğin tavandan asılmış haç ile oynadığı görülüyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tiziano Vecellio (Pieve di Cadore 1490 circa - Venezia 1576)". Venetcultura.org. 12 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Titian's Pesaro Madonna". 20 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2012.