Periodonsiyum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1.Diş 2.Mine 3.Dentin 4.Pulpa 7. Sement
17. Periodontium 18. 22.

Periodonsiyum, dişi çevreleyen ve destekleyen dokular olan periodontal membran, alveol kemiği, sement tabakası ve diş etini kapsayan bölgedir.

Periodonsiyum, dişlerin çene kemiğine sabitlenmesi (ataçman, attachment), çiğneme işlevi esnasında diş üzerine gelen basınçların amortismanı, diş çevresinde biriken mikroorganizmaların derin dokulara ulaşmasının engellenmesi gibi önemli işlevlere sahiptir.

Periodonsiyumu oluşturan yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Periodontal Hastalık (periodontitis)[değiştir | kaynağı değiştir]

Gingivitis basit bir dişeti iltihabiyken onun daha ilerlemiş hali periodontitis olarak adlandırılır. İltihap, dişi kemiğine bağlayan periodonsiyumun derin tabakalarındaki ataçmanı bozmaya başladığı andan itibaren periodontitis olarak adlandırılır. Burada kriter ataçman kaybıdır. Olayı başlatan etmen genellikle kötü ağız hijyenidir.

Bazı ender türleri haricinde ağrısız seyreder. Gingivitisin ilk aşamalarından itibaren diş eti kanaması vardır. Yaşlı bireylerde kanama görülmeyebilir. Diş kolelerinde dental calculus (tartar, diş taşı) görülebilir.

Bu hastalık, eğer tedavi edilmezse dişin mobiletesini arttırır ve alveolüyle bağlarını kaybeden diş ağızdan kolayca düşer.

Periodontal hastalıkların tedavileri periodontoloji uzmanları veya diş hekimleri tarafından yapılır.