Per "Dead" Ohlin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dead
Doğum adı Per Yngve Ohlin
Unvanı "Pelle", "Goateye"
Doğum 16 Ocak 1969(1969-01-16)
Stokholm, İsveç
Ölüm 8 Nisan 1991 (22 yaşında)
Oslo, Norveç
Tarzlar Black metal, death metal
Meslekler Müzisyen (vokalist)
Etkin yılları 1987–1991
İlişkili hareketler Mayhem, Morbid

Per Yngve Ohlin (16 Ocak 1969 - 8 Nisan 1991), aynı zamanda sahne adı ile Dead olarak bilinir. İsveç asıllı Black Metal vokalistidir, bu konuda en iyi Norveçli black metal grubu Mayhem'deki işiyle anılır. Aynı zamanda İsveçli death metal grubu Morbid'in December Moon adlı demosunda vokalleri seslendirmiştir.

Karakter özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Röportajlarda, çoğu müzisyen çoğunlukla Ohlin'i içe dönük ve garip bir kişi olarak betimlemişlerdir. Mayhem'ın bateristi Hellhammer, Ohlin'i "(...)çok garip bir kişilik... Depresif, melankolik ve karanlık..."[1] Aynı şekilde, Mayhem'ın gitaristi Euronymous, röportajlardan birinde "Ben Ohlin'in akıl sağlığının gerçekten yerinde olmadığını düşünüyorum. Derisinde açlıktan damarlarının çıkmasını isteyen ve bunun için kendini bilerek aç bırakan veya tişörtünde cenaze ilanları olan bir kişi başka hangi şekilde tanımlanabilir ki?"[2]

Emperor grubunun bateristi Bård "Faust" Eithun:

"O (Dead) çok yakından tanıyabileceğiniz birisi değildi. Ben Mayhem'daki diğerlerinin bile onu çok iyi tanıdığını zannetmiyorum. O yakınlaşması çok zor biriydi. Onla ölmeden iki hafta önce tanışmıştım. Onu, toplamda, sekiz veya altı defa görmüştüm. Çok fazla garip fikri olduğunu hatırlıyorum. Aarseth'in onun hakkında konuştuğunu hatırlıyorum, bana onun espri anlayışı olmadığını söylemişti. Vardı, ama çok karanlık ve anlaşılmazdı. Ben onun bu dünyada yaşamayı sevdiğini zannetmiyorum.

Çoğu kişi, Mayhem grubundakiler de dahil, Dead'in kişiliğinin ve davranışlarını çok garip ve ilginç bulduklarını söylüyorlardı. Onun her zaman ölüm, karanlık, Satanizm, şeytan, ve bu tür konulara çok meraklı olması, onun kişilik özelliklerinden bir tanesiydi.[3]

Dead'in çoğunla kullandığı bir kötü şöhretli vecizesi vardı: "Jag är inte en människa. Det här är bara en dröm, och snart vaknar jag. Det var för kallt och blodet levrades hela tiden." ("Ben insan değilim! Bu bir rüya ve ben yakında uyanacağım! Çok soğuktu ve benim kanım her zaman donmuştu!")[3] Ayrıca Pelle küçük yaşta buz pateni sırasında boynuna giren bir çatlak yüzünden ölümden dönmüştür. Doktorlar hastaneye getirildiğinde ölü olduğunu söylemiş daha sonra onu hayata döndürmüştür. Bazı bilgilere göre bu olaydan sonra Pelle'de Cotard Sendromu (Yürüyen Ölü) sendromu ortaya çıkmıştır.

Performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konserlerde, Ohlin sahnede istediği atmosfer ve görüntüyü vermeye çok uğraşırdı. Sahnede ceset boyası kullanan ilk sanatçı oydu. Bu boyayı kariyerinin başından beri kullanırdı ve bir ceset gibi görünebilmek için kıyafetlerini konserden aylar önce toprağa gömerdi ve konserden önce giyerdi. 1990'da İzmir'e gelmiştir.

Dead aynı zamanda Candlemass'in "Bewitched" adlı video klibinin kısa bir bölümünde görünmektedir.[4]

İntihar[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Nisan 1991'de Ohlin kendini ilk önce bileklerinden keserek ve daha sonra Euronymous'un pompalısıyla kendini vurarak intihar etmiştir. "Kan için özür dilerim "diye bir not bırakan Ohlin kalan parasını ve Life Eternal 'un sözlerinide notla bırakmıştır. Bunu ilk gören Euronymous olmuştur ve Ohlin'in cesedinin fotoğrafını çekmiştir. Fotoğraf daha sonra Mayhem'ın ünlü kaçak üretilip dağıtılmış konser çekimi albümü The Dawn Of The Black Hearts'da kapak olarak kullanılmıştır. Marduk'un gitaristi Euronymous'un cesetten kafa tası parçaları ve beyinden parçalar çıkarıp Dead 'in gerçek dostlarına gönderdiğini söylemiştir. Bu kişilerden biri de kendisidir.

Cenaze[değiştir | kaynağı değiştir]

İsveç medyasına göre cenaze Österhaninge kyrka - Batı Haninge Kilisesi'nde, 26 Nisan Cuma, saat sabah 10:00, 1991'de gerçekleşti.[5]

Dead'in ölüm ilanı çevirisi: Sevilen Pelle Ohlin'imiz 16 Ocak, 1991'de bizi sevgiyle, yasla, özlemle bıraktı Anne ve Baba Michael Lisa Anna Anders Johan Daniel Büyükbaba Akrabalar ve arkadaşlar

Anılarımızda yaşıyorsun Her zaman iyi kalıyorsun Anılarımızda seni görüyoruz Olduğun gibi Annesinin son sözü ise cenazedekileri yasa boğdu. Cenaze 26 Nisan, 1991'de, saat sabah 10:00'da Bate Haninge Kilisesinde olacak.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm Grup Kayıt tarihi Tür
Morbid Rehearsal Morbid 7 Ağustos 1987 Demo albüm
December Moon Morbid 25 Aralık 1987 Demo albüm
Dawn of the Black Hearts Mayhem 28 Şubat 1990 Bootleg live kaydı
Freezing Moon/Carnage Mayhem Nisan 1990 Stüdyo kaydı
Live in Leipzig Mayhem 28 Kasım 1990 Canlı performans
Out from the Dark Mayhem 1991 başları Demo albüm

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]