Dead (müzisyen)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dead
Doğum adı Per Yngve Ohlin
Unvanı "Pelle", "Goateye"
Doğum 16 Ocak 1969(1969-01-16)
Stokholm, İsveç
Ölüm 8 Nisan 1991 (22 yaşında)
Oslo, Norveç
Tarzlar Black metal, death metal
Meslekler Müzisyen (vokalist)
Etkin yıllar 1987–1991
İlişkili hareketler Mayhem, Morbid

Per Yngve Ohlin (16 Ocak 1969 - 8 Nisan 1991), aynı zamanda sahne adı ile Dead olarak bilinir. İsveç asıllı Black Metal vokalistidir, bu konuda en iyi Norveçli black metal grubu Mayhem'deki işiyle anılır. Aynı zamanda İsveçli death metal grubu Morbid'in December Moon adlı demosunda vokalleri seslendirmiştir.

Erken yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pelle, 1969 yılında, İsveç'te, Österhaninge'de doğdu. Çocukluğunda uyku apnesinden muzdaripti. On yaşındayken, buz pateninde geçirdiği bir kaza sonucu dalağının yırtılmasıyla bir iç kanama geçirdi. Blod eld död kitabında, Pelle'nin kardeşi, Pelle'nin okulda zorbalığa maruz kaldığını, çok kötü dövüldüğü için dalağının yırtılmasıyla beraber iç kanama geçirdiğini ve tüm bunların ardından klinikte ölü olarak hastaneye yatırıldığını aktardı.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Dead, 1986'nın başlarında İsveçli Death Metal grubu Morbid'i kurdu ve December Moon başlığında bir demo kaydetti. Kısa bir süre sonra grubun geleceğinin bir yere varmayacağını ön gördü ve Mayhem üyeleriyle temasa geçme kararı verdi. Mayhem basçısı Necrobutcher, Dead'in onlara küçük bir paket içerisinde geleceğe dair fikirlerini içeren bir mektup ve çarmıha gerilmiş bir fare ile birlikte demo kaseti gönderdiğini aktardı. Necrobutcher paketi kaybetse de, Dead'in iletişim bilgilerini içeren kasedi sakladı. Daha sonra Dead, Norveç'e taşındı ve 1988'in başlarında Mayhem kadrosuna dahil oldu.

Karakter özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dead (solda) ve Euronymous (sağda)

Röportajlarda, çoğu müzisyen çoğunlukla Ohlin'i içe dönük ve garip bir kişi olarak betimlemişlerdir. Mayhem'ın bateristi Hellhammer, Ohlin'i "(...)çok garip bir kişilik... Depresif, melankolik ve karanlık..."[1] Aynı şekilde, Mayhem'ın gitaristi Euronymous, röportajlardan birinde "Ben Ohlin'in akıl sağlığının gerçekten yerinde olmadığını düşünüyorum. Derisinde açlıktan damarlarının çıkmasını isteyen ve bunun için kendini bilerek aç bırakan veya tişörtünde cenaze ilanları olan bir kişi başka hangi şekilde tanımlanabilir ki?"[2] Mayhem'in ilk bateristi Manheim, Dead'in karakterini Marvin the Paranoid Android'e benzettiğini ifade etti. Birtakım yazarlar, Dead'de Cotard Sendromu olduğunu öne sürmektedir. Bu teoriler, Dead'in kanı ve vücuduyla ilgili söylediği çeşitli ifadelerle desteklenmektedir.

Emperor grubunun bateristi Bård "Faust" Eithun:

"O (Dead) çok yakından tanıyabileceğiniz birisi değildi. Ben Mayhem'daki diğerlerinin bile onu çok iyi tanıdığını zannetmiyorum. O yakınlaşması çok zor biriydi. Onunla ölmeden iki hafta önce tanışmıştım. Onu, toplamda, sekiz veya altı defa görmüştüm. Çok fazla garip fikri olduğunu hatırlıyorum. Aarseth'in onun hakkında konuştuğunu hatırlıyorum, bana onun espri anlayışı olmadığını söylemişti. Vardı, ama çok karanlık ve anlaşılmazdı. Ben onun bu dünyada yaşamayı sevdiğini zannetmiyorum.

Stian Johannsen'a göre (Dead'in intiharından sonra bir süreliğine Mayhem vokalistliğini devralan "Occultus") Dead normal bir algı biçimine sahip değildi.

"O (Dead) kendini bir insan olarak görmüyordu; o kendini başka bir dünyadan gelmiş olan bir yaratık olarak görüyordu. Kanının damarlarında donduğuna, ölü olduğuna dair birçok vizyonu olduğunu söylerdi. "Dead" ismini almasının sebebi de budur."

Mayhem'in Live in Leipzig albüm kapağında Dead'in intihar notundan bir kuple yer alırː "Jag är inte en människa. Det här är bara en dröm, och snart vaknar jag. Det var för kallt och blodet levrades hela tiden." ("Ben insan değilim! Bu bir rüya ve ben yakında uyanacağım! Çok soğuktu ve benim kanım her zaman donmuştu!")[3]

Performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konserlerde, Ohlin sahnede istediği atmosfer ve görüntüyü vermeye çok uğraşırdı. Sahnede ceset boyası kullanan ilk sanatçı oydu. Bu boyayı kariyerinin başından beri kullanırdı ve bir ceset gibi görünebilmek için kıyafetlerini konserden aylar önce toprağa gömerdi ve konserden önce giyerdi. 1990'da İzmir'e gelmiştir.

Dead aynı zamanda Candlemass'in "Bewitched" adlı video klibinin kısa bir bölümünde görünmektedir.[4]

İntihar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kan için üzgünüm, ama ben bileklerimi ve boğazımı kestim. Ormanda ölmek niyetindeydim, böylece muhtemelen bulunmam birkaç gün sürecekti. Ben ormana aitim ve hep böyle yaptım. Hiç kimse bunun nedenini anlamayacak. Biraz açıklamaya benzemesi için diyebilirim ki ben insan değilim, bu sadece bir rüya ve yakında uyanacağım. Çok soğuktu ve kan pıhtılaşmaya devam ediyor, ayrıca yeni bıçağım çok kördü. Eğer ölmeyi beceremezsem kafamdaki tüm bokları havaya uçuracağım. Henüz bilmiyorum. Tüm şarkı sözlerimi ve paramın kalanını "iyi zaman geçirin" diye bıraktım. Bu lanet şeyleri kim bulursa. Son selamım olarak da "Life Eternal"ı bıraktım. Bu lanet şeyle ne yapmak istersen yap. / Pelle.

Kendimi öldürmeye şimdi değil, 17 yıl önce karar verdim.Kaynak hatası: <ref> etiketi için </ref> kapanışı eksik (Bkz: Kaynak gösterme)

Deadintihar notu

Zamanla Dead'in sosyal durumu ve akıl sağlığı gittikçe kötüleşiyordu. Arkadaşlarının yanında kendini kesmeye çalışmış, daha sonra bu arkadaşları tarafından yaraları tedavi edilmiş ve kendine daha fazla zarar vermesi engellenmişti.

1991 yılına gelindiğinde, Dead, Euronymous ve Hellhammer, grubun prova yaptığı bir yer olarak kullanılan Kråkstad yakınlarındaki ormanda bir evde yaşıyordu. Hellhammer'e göre, Dead zamanının çoğunu mektup yazmak ve çizmekle geçirdi. "Sadece odasına oturdu ve gittikçe daha fazla depresyona girdi."

8 Nisan 1991'de evde yalnız kalırken, Dead, bileklerini ve boğazını bıçakla kesti ve sonra, "Kan için özür dilerim..." diye başlayan kısa bir intihar notu bırakıp, alnına doğrulttuğu av tüfeğiyle intihar etti.

Cesedi Euronymous buldu. Evin kapıları kilitli olduğundan bir merdiven vasıtasıyla eve camdan girmek zorunda kalan Euronymous, cesetle karşılaştıktan sonra polisi aramadan önce bir dükkana gitti. Geri döndüğünde olay mahallindeki bazı eşyaların yerlerini düzenledi ve cesedin fotoğrafını çekti.

Zamanla Euronymous'un Dead'in beyninden parçalar yediğine, kafatası parçalarından kolyeler yaptığına dair rivayetler yayılmaya başladı. Grup bu söylentilerden ilkini reddederken kolye söylentisini doğruladı. Dahası, Euronymous bu kolyeleri layık gördüğü müzisyenlere verdiğini söyledi.

Euronymous, Dead'in intiharını Mayhem'in kötü şöhreti için kullanıyordu. Ayrıca Dead'in intiharı hakkında intiharın sebebinin black metalin trende dönüşmesi olduğunu dile getiriyordu.

Necrobutcher, fotoğraf çekmenin ve başkalarını onları görmeye zorlamanın, Euronymous'un arkadaşının bedenini görme şokuyla başa çıkmanın bir yolu olduğunu ileri sürdü. Hellhammer fotoğrafları geliştirdikten sonra, Euronymous başlangıçta resimleri yok etmeye söz verdi ama sonra sözünde durmadı. Onları Helvete plak dükkanında bir zarfın içinde sakladı.

Euronymous, resimlerden birini Kolombiya'daki Warmaster Records'un sahibine gönderdi ve fotoğraflar 1995'te yayınlanan bootleg canlı albümü The Dawn of the Black Hearts'ın kapağı olarak kullanıldı.

Dead'in intiharı üzerine Euronymous'un bu tutumları Mayhem üyeleri arasında bir çatlağa yol açtı. Necrobutcher, Euronymous ile olan arkadaşlığına son vererek Mayhem'den ayrılmıştı. Manheim daha sonra Euronymous'un Dead'i ölü bir şekilde evde yalnız bıraktığını, böylece kendini öldürme şansına sahip olacağını tahmin etti.

Dead'in intiharının black metal sahnesinde "zihniyette bir değişikliğe" neden olduğu söylenir ve üyeleri tarafından gerçekleştirilen bir dizi kötü şöhretli olayda birincisidir.

İntihar hakkında birçok spekülasyon yürütülmüştü. Dead'in intihara yatkın tutumları, kendine sürekli zarar vermesi Mayhem imajı için olumlu olduğundan Euronymous bunu fırsata çeviriyor ve Dead'i intihara teşvik ediyordu. Necrobutcher, Dead ile Euronymous'un "birbirlerinin sinirlerine çok fazla katlandığını" ifade etti. Helhammer, bir seferinde Dead'in uyumak için ormana gittiğini çünkü Euronymous'un o sırada, Dead'in nefret ettiği synth müziği çaldığını, bunun üzerine dışarı çıkan Euronymous'un av tüfeğiyle havaya birkaç el ateş ettiğini söyledi. Varg Vikernes'in söylediğine göre bir keresinde Dead, Euronymous'u bıçaklamıştı. Ayrıca av tüfeği mermileri dahil Mayhem mühimmatını Noel hediyesi olarak gönderdiğini ancak Dead'in bu mermileri tercih etmeyip özel bir mermi kullanığını ifade etti.

Cenaze[değiştir | kaynağı değiştir]

İsveç medyasına göre cenaze Österhaninge kyrka - Batı Haninge Kilisesi'nde, 26 Nisan Cuma, saat sabah 10:00, 1991'de gerçekleşti.[5]

Dead'in ölüm ilanı çevirisi: Sevilen Pelle Ohlin'imiz 16 Ocak, 1991'de bizi sevgiyle, yasla, özlemle bıraktı Anne ve Baba Michael Lisa Anna Anders Johan Daniel Büyükbaba Akrabalar ve arkadaşlar

Anılarımızda yaşıyorsun Her zaman iyi kalıyorsun Anılarımızda seni görüyoruz Olduğun gibi Annesinin son sözü ise cenazedekileri yasa boğdu. Cenaze 26 Nisan, 1991'de, saat sabah 10:00'da Bate Haninge Kilisesinde olacak.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm Grup Kayıt tarihi Tür
Morbid Rehearsal Morbid 7 Ağustos 1987 Demo albüm
December Moon Morbid 25 Aralık 1987 Demo albüm
Dawn of the Black Hearts Mayhem 28 Şubat 1990 Bootleg live kaydı
Freezing Moon/Carnage Mayhem Nisan 1990 Stüdyo kaydı
Live in Leipzig Mayhem 28 Kasım 1990 Canlı performans
Out from the Dark Mayhem 1991 başları Demo albüm

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lords of Chaos (1998): Hellhammer interview". 16 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2010. 
  2. ^ "Morbid magazine #8: Euronymous interview". 9 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2010. 
  3. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; ref428 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2012. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2010. 

İngilizce Wikipedia'deki Dead maddesiː https://en.wikipedia.org/wiki/Dead_(musician) 11 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]