Malayca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Malay sayfasından yönlendirildi)
Malayca
بهاس ملايو
TelaffuzBahasa Melayu
EtnisiteMalezyalılar
Konuşan sayısı30,848,500  (2004)[1]
Dil ailesi
Yazı sistemiLatin
Arap alfabesi (Cavi alfabesi)
Tay alfabesi
Resmî durumu
Resmî dil Brunei
 Malezya
 Singapur
 Cocos Adaları
 Endonezya
Dil kodları
ISO 639-1ms
ISO 639-2may (B)
msa (T)
ISO 639-3zlm

Malayca (Malayca: Cavi: بهاس ملايو, Latin: Bahasa Melayu), Güneydoğu Asya ve Okyanusya üzerinde yaygın olarak konuşulan bir Avustronezya dili. Yaklaşık 300 milyon kişi tarafından (Endonezce dahil) konuşulmakta olup[2] Brunei, Endonezya (Endonezce olarak), Malezya ve Singapur'un resmi dilidir. Malayca aynı zamanda Cocos Adaları, Doğu Timor, Tayland, Papua Yeni Gine ve Filipinler'in bazı bölgelerinde konuşulmaktadır.

Malayca çok merkezli bir dil olup çeşitli ülkelerde çeşitli adlarla adlandırılıp standartlaştırılmıştır. Malezya'da Bahasa Malaysia (Malezya dili) veya Bahasa Melayu (Malay dili) olarak; Singapur ve Brunei'de Bahasa Melayu (Malay dili) olarak; Endonezya'da ise Bahasa Indonesia (Endonezya dili) olarak adlandırılmaktadır.

Uzun yıllar Güneydoğu Asya adaları üzerinde lingua franca olarak kullanılan dil Latin ve Arap harfleri temelli Cavi alfabeleriyle yazılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.ethnologue.com/language/zlm [yalın URL]
  2. ^ Grehenson, Gusti (23 Mayıs 2022). "Penutur Bahasa Indonesia Capai 300 Juta Jiwa" (Endonezce). Universitas Gadjah Mada. 22 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2023.