Pazarköy, Mengen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Pazarköy Bolu'nun bir ilçesi olan Mengen'e bağlı bir köydür.

Milli parklar statüsünde olan Şirinyazı adında göleti bulunmaktadır. Pazarköy , Batı Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Doğuda Eskipazar ilçesi, Batida Mengen ilçesi, Kuzeyde Zonguldak ile Güneyde Gerede ilçesi ile çevrilidir. Deniz seviyesinden 742 metre yüksekliktedir. Karadeniz Bölgesi'nin batı bölümünde, Karadeniz' e 67 km.mesafededir. Belde, merkezden geçen derenin (Kocaçay) aktığı bir ovada yer alır. Belde; batısında bağlı bulunduğu Mengen ilçesi, kuzeyi batısındaki Zonguldak ilinin Devrek İlçesi, daha batıda Bolu ili, güneyde Yeniçağa, güneydoğuda Gerede, doğuda Karabük ilinin Eskipazar ilçesi ve kuzeydoğuda Karabük ilinin Yenice ilçesi ile komşudur. Belde sınırları içerisinde irili ufaklı çok sayıda göl ve göletler bulunmakta olup, Şirinyazı (Bürnük) Göleti'nde aynalı sazan ve gökkuşağı alabalık türü yaşamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Genellikle orman içi açıklıkları olan yaylalar, buralara yakın olan köylerin halkı tarafından yaylacılık faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

Beldenin içinden Mengen çayı geçmektedir. Pazarköy bucağında 1990 genel nüfus sayımında 2400 nüfus olduğu tespit edilerek 7 Şubat 1992 tarihli resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Belediye kurulmasına karar verilmiştir. [kaynak belirtilmeli] Bölgede sanayi genellikle orman ürünlerine dayanmaktadır. Bu orman emvalleri, ilçe merkezinde ve köylerde bulunan hızar ve mobilya atölyelerinde en iyi şekilde değerlendirilmektedir. Ayrıca, süt entegre tesisleri de bulunmaktadır.