Köprübaşı, Mengen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Köprübaşı
—  Köy  —
Bolu
Bolu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Mengen
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 271
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0374
İl plaka kodu
Posta kodu 14850
İnternet sitesi: [2]

Köprübaşı, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün hemen yanından filyos çayının kollarından mengen devrek çayı geçmektedir.Köye ulaşmak için kasaba ile köyü birleştiren kocaköprü vardır. Köyün dışında bir işe başlamak için mutlaka koca köprüden geçmek gerekir. Köprünün başına gelmeden işe başlanmaz.Bundan dolayı köyün adını büyüklerimiz KÖPRÜBAŞI olarak anmışlardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Ramazan ayı her akşam 1 evde iftar daveti vardır. Davet ramazan boyunca devam eder. Davete büyük küçük ayırdedilmeksizin herkes çağrılır. 30 gün boyunca mutlaka her hane bir defada olsa oruçlulara iftar yemeği verir. İftardan sonra hep beraber Teravih namazına geçilir. Her kurban ve ramazan bayramı arefesinde mezarlığa gidip,ölen yakınlarımızı ziyaret etmektir. Mezarlığa giderken her evden çocuklar boş gitmemekle beraber yanlarında irmik helvası, un helvası gibi yiyeceklerle gidip, orada herkesin erzakları aynı yere toplanıp, sonra da hepsi Aşure gibi karıştırılarak grup grup çocuklara ve büyüklere ikram edilirdi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu iline 94 km, Mengen ilçesine 34 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 403
2007 342
2000 271
1997 276

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mengen ilçesi Köprübaşı Köyü Orman köyü olarak geçmektedir.Orman alanlarının azalması sebebiyle eski haraketlilik kalmamıştır. Özellikle yeni nesil Mengen ilçesinin Aşçılarıyla meşhurluğundan da faydalanarak, bu mesleği icraa etmeye başlamışlardır. Köyün geri kalanı az da olsa orman işçiliği ile uğraşmaktadırlar. Orman işçiliği hem zor hem de sosyal güvencesi olmadığından fazla rağbet görmemekle birlikte yine de insanların bir nebze geçim kapısı durumundadır.Köprübaşı-Dedetarlası ile Akçbey köyüne kadar olan çay üzerinde 2 yıldır Rafting su sporu yapıldığından Yelken su sporu için ise Köprübaşı HES barajının su tutması beklenilmekte.Ayrıca ücretli olarak Yabani Hayvan Avcılığı yapılmaktadır. Arazilerin engebeli olması hasabiyle Tarım tam manasıyla yapılamamakla birlikte her ailenin kendisine yetecek kadar mahsül alınmaktadır. Ayrıca köyün çalderesi ve Kozderesi diye şırıl şırıl akan 2 adet temiz tatlı suyu vardır. Çalderesinde Alabalık çiftliği bulunmaktadır.Köprübaşı köyü Bolu iline 94 km, Mengen ilçesine 34 km uzaklıktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilizedir olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]