Köprübaşı, Mengen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köprübaşı
—  Köy  —
Bolu
Bolu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Mengen
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 271
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0374
İl plaka kodu
Posta kodu 14850
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Köprübaşı, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilindiği gibi köyün hemen yanından filyos çayının kollarından mengen devrek çayı geçmektedir (şu an maalesef HES den dolayı o da kurudu).Köye ulaşmak için kasaba ile köyü birleştiren kocaköprü vardır. Köyün dışında bir işe başlamak için mutlaka koca köprüden geçmek gerekir. Köprünün başına gelmeden işe başlanmaz.Bundan dolayı köyün adını büyüklerimiz KÖPRÜBAŞI olarak anmışlardır. Köy hakikaten çok eskilere dayanmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün en güzel gelenelklerinden birisi, Ramazan ayı her akşam 1 evde iftar daveti vardır. Davet ramazan boyunca devam eder. Davete büyük küçük ayırdedilmeksizin herkes çağrılır. 30 gün boyunca mutlaka her hane bir defada olsa oruçlulara iftar yemeği verir. İftardan sonra hep beraber Teravih namazına geçilir. Köyümüzün en güzel adetlerinden birisi de her kurban ve ramazan bayramı arefesinde mezarlığa gidip,ölen yakınlarımızı ziyaret etmektir. Onların mezarlarına itina ile bakım yaptırıp, dualarla yad etmekteyiz. Mezarlığa giderken her evden çocuklar boş gitmemekle beraber yanlarında irmik helvası, un helvası gibi yiyeceklerle gidip, orada herkesin erzakları aynı yere toplanıp, sonrada hepsi Aşure gibi karıştırılarak grup grup çocuklara ve büyüklere ikram edilirdi. Tekrar bu vesileyle tüm ölmüşlerimizin ruhları Şad olsun. 01.08.2009 tarhinde Yazıcık-Akçabey-Köprübaşı ve Yellicedemirciler Muhtarları ve Kooperatif başkanları birleşerek Dirgine de DOSTLUK FESTİVALİ düzenlediler 1.kutlanan festival beğenilerek devamı konusunda karar alındı.festivalde Yağlı Pehlivan Güreşleri,Gece Halk Konseri ve Havai Fişek gösterileri yapıldı.2000 in üzerinde katılım vardı.(musa AKKAYA)

Yazan: Sezgin Kırbancıoğlu

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu iline 94 km, Mengen ilçesine 34 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 403
2007 342
2000 271
1997 276

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mengen ilçesi Köprübaşı Köyü herkesin malumu üzre Orman köyü olarak geçmektedir. Bundan onbeş yirmi yıl önce köyün %85 'e yakını geçimini orman işçiliğinden sağlamktaydı. Fakat şimdi durum tamamen değişmiş, orman alanlarının azalması sebebiyle eski haraketlilik kalmamıştır. Özellikle yeni nesil Mengen ilçesinin Aşçılarıyla meşhurluğundan da faydalanarak, bu mesleği icraa etmeye başlamışlardır. Köyün geri kalanı azda olsa orman işçiliği ile uğraşmaktadırlar. Orman işçiliği hem zor hem de sosyal güvencesi olmadığından fazla rağbet görmemekle birlikte yine de insanların bir nebze geçim kapısı durumundadır. Bunun yanında son 10 yıldır köyümüzde yapımı tamamlanmak üzre olan (KÖPRÜBAŞI KÖYÜ) HES barajında geçici işci olarakta insanımız çalışmaktadır.Köprübaşı HES Barajı Filyos vadi Projesinin başlangıc noktası olacağından bölgeye güzellik kazandıracak özellikle doğa turizmi açısından şimdiden ev pansiyonculuğu gündeme geldi.Köprübaşı-Dedetarlası ile Akçbey köyüne kadar olan çay üzerinde 2 yıldır Rafting su sporu yapıldığından Yelken su sporu için ise Köprübaşı HES barajının su tutması beklenilmekte.Ayrıca ücretli olarak Yabani Hayvan Avcılığı yapılmaktadır. Arazilerimizin engebeli olması hasabiyle Tarım tam manasıyla yapılamamakla birlikte her ailenin kendisine yetecek kadar mahsül alınmaktadır. Ayrıca köyümüzün çalderesi ve Kozderesi diye şırıl şırıl akan 2 adet temiz tatlı suyu vardır. Çalderesinde Alabalık çiftliği bulunmaktadır.Bir hafta sonu buraları ziyaret etmeyi düşünürseniz mutlaka çiftliğe gidip oradan Canlı canlı Alabalık keyfini sürebilirsiniz. Köprübaşı köyü Bolu iline 94 km, Mengen ilçesine 34 km uzaklıktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilizedir olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

===Köyde Yetişenler==[değiştir | kaynağı değiştir]

1-Ali Murat Dinçer:Öğretmen(Emekli) 2-Musa Akkaya:Öğretmen(Okul Müdürü) 3-Satılmış Akkaya:Öğretmen (Okul Müdür Yardımcısı) 4.Sezgin Kırbancıoğlu : Elektrik Mühendisi 5-Sevilay Akkaya Umunç:Hemşire 6-Fatma Akkaya:Hemşire 7-Fatma Naile Akkaya:Öğretmen(Okul öncesi) 8-Zeynep Kansuz:Yüksek Hemşire 9-Meral Kırbancıoğlu: Kimya Öğretmeni 10. Talip Çalışkan : Aşcı (şef) Four Seasons İstanbul’un “Genç Aşçılar Yarışması” altın madalya 11. Murat Akmandor : Elektrik-elektronik teknikleri 12. Bayram AKKAYA : Şirket Muhasebe Müdürü 13. Ali AKKAYA :İlahiyat Mezunu 14. Ufuk AKKAYA İngilizce Öğretmeni ve İngilizce Mütercim Tercüman. 15- Mustafa Şahin AKKAYA Ramada Hotel Yekaterinburg Executive Chef 16- Uğur AKKAYA Four Seasons Hotel Aşçı 17- Vedat KIRIM Four Seasons Hotel Şef öğrencileri lütfen yazmayın

Köydeki Sosyal Değişimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Değirmenyanı mahallesi ve merkez mahalle arası yol genişletilerek rampa ve yokuşlar kaldırıldı.Mezarlık içindeki dikenler temizlenerek mezarlığa çeşme ve 100 kişilik şadırvan yapıldı,Köy imam evi yıkılarak yerine Çok Amaçlı 3 katlı Köy konağı yapıldı.1.Kat Toplantı salonu ve ramazan ayında aş evi olarak kullanılacak,2.kat imam lojmanı,3.kat ise muhtarlık ve Kooperatif makam odalarıolarak kullanılmakta.İlköğretim Okulu binası nişan ve düğünlerde salon olarak kullanılıyor,Okul lojmanı onarılarak iç ev eşyası düzülerek misafir evi olarak kullanılmakta.Mustafa Akkaya 'nın tarafsız ve köyünü severek çalışması önceki yıllarda insanlar arasındaki tüm kırgınlıkları kaldırdı. Malesef köyün yolları bir türlü asfaltlanamadı.

   Köprübaşı Köyü bir ilkeye daha imza attı 15 Agustos 2009 tarihinde Köy konağında Muhtar Mustafa Akkaya başkanlığında toplanan halk bu yıl köy konağında ramazan daveti verilmesi konusunda alınan karar üzerine mutfak malzemeleri alınarak aşçı tutuldu 60 haneden 46 hane 2 şerli guruplar halinde her akşam 150-200 kişi oruç açmakta.Halk tarafından çok beğenilen aş evi bayramlarda ,cenazelerde,nişan ve düğünlerdede faaliyet gösterecek çevre köylerede örnek oldu.
   Köprübaşı Köyü Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği Kurulması çalışmalarına başlandı Merkez Camimizin iç dış ve çevre düzenlemesi yapıldı.Cami içine seccadeli halı döşendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]