İçeriğe atla

Pax Romana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roma İmparatorluğu'nun Trajan'ın fetihleriyle ulaştığı en geniş topraklar

Pax Romana (MÖ 27 - MS 180), Latince "Roma Barışı" anlamına gelir. Roma İmparatorluğu'nun uzun soluklu barış dönemi için kullanılır. Terim, Roma yönetimi ve Roma hukuku altında, aralarında kavga eden rakip liderlerin ve eyaletlerin, bazen sert bir şekilde, barıştırılmasından çıkmıştır. Roma'da "Pax Romana"yı sağlayan lider Augustus Caesar'dır.

Karakteristik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu süre boyunca Romalılar hala devamlı olarak komşu devletler ve kabilerle özellikle de Cermen kabileleri ve Perslerle savaşmaya devam etti. Aynı zamanda soylu aileler arasındaki politik huzursuzluk da devam ediyordu. Bununla beraber, "Pax Romana" Roma'da ne MS 3. yüzyıldaki gibi sürekli kan dökülen büyük çaplı iç savaşların olmadığı ne de üç yüzyıl önceki İkinci Pön Savaşı'nda olduğu gibi ciddi bir istilanın bulunmadığı görece bir sükûnet dönemidir.

Dönemin, Augustus'un MÖ 27'de 1. yüzyıldaki "Büyük Roma İç Savaşı"nın bitişinin ilanıyla başladığı ve İmparator Marcus Aurelius'un ölümü MS 180 ya da oğlu Commodus'un ölümü MS 192 ile sona erdiği kabul edilir. Bu dönemde Roma'da ticaret korsanlar tarafından engellenmeden ya da düşman kuvvetleri tarafında yağmalanmadan yapılabilmiştir. Yine de her zaman barış hâkim değildi. Sık sık isyancılar ortaya çıktıysa da hemen bastırıldı. Örneğin Britanyalı kabileler (Queen Boudica ve Iceni) MS 60'ta insafsız Roma yönetimine karşı isyan etti ve Büyük Britanya bozgununun ardından kılıçtan geçirilen ve açlıktan ölenler hariç en az 150.000 kişi hayatını kaybetti.

Buna ek olarak, bu süre boyunca her iki sınırda da çatışmalar ve Roma zaferleri devam etti. Trajan, yönetimi sırasında Perslerle ciddi bir mücadeleye girişti ve Marcus Aurelius yönetiminin neredeyse son on yılının tamamını imparatorluğun mevziilerini koruyarak geçirdi. Aslında Roma'nın Pax Romana boyunca sürekli çatışmalar içinde olduğu söylenebilir. Ne var ki, iç eyaletler savaşlardan büyük ölçüde uzak kaldılar, böylece de imparatorlukta barış görüntüsü hâkim oldu.

Pax Romana'nın "Beş İyi İmparatoru"[değiştir | kaynağı değiştir]

Nerva
Trajan
Hadrianus
Antoninus Pius

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

"Pax Romana" terimi, dünyada gerçek ya da kurgusal istikrar dönemlerinin tanımlanmasına da etki etmiştir. Örnek olarak:

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ara Pacis ya da "Barış Sunağı" 'Augustan' barış çağını kutlamak için masrafları Roma Senatosu tarafından karşılanarak dikilmiştir.
  • Roma şehri Pax Iuliae ("gens Julia Barışı") bugünkü Beja, Portekiz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]