Pavel Çistyakov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pavel Çistyakov
Valentin Serov tarafından yapılmış Pavel Çistiakov'un portresi (1881)
Genel bilgiler
Sanat eğitimi İmparatorluk Sanatlar Akademisi

Pavel Petroviç Çistyakov (Rusça: Па́вел Петро́вич Чистяко́в) (5 Temmuz 1832 – 11 Kasım 1919) Rus ressam ve sanat öğretmeniydi.

St. Petersburg Sanatlar Akademisi'nde Petr Basin'in öğrencisi olarak öğrenim gördü (1849-1861). Hermogenes Baba Hapishanede (Патриарх Гермоген в темнице) adlı eseri ile 1860'ta küçük bir altın madalya aldı ve ertesi sene mezun oldu. Prens Basil'in Nikahında Prenses Sophie Vitovtovna (Великая княгиня Софья Витовтовна на свадьбе великого князя Василия Темного) adlı eseri ile akademinin büyük altın madalyasını kazandı ve Sanatlar Akademesi'nin bursu ile Paris ve Roma'da bulundu (1862–1870). Avrupa'dayken yaptığı eserlerinden "Romalı dilenci" (Римский нищий), "Bir Ciucciara'nın portresi" (Голова чучарки), ve "Baloya Giden Fransız Adam" (Француз, собирающийся на публичный бал) için akademiye üye seçildi. Bunun ardından Çistiakov kendini ders vermeye adadı ve eserlerini nadiren sergiledi.

Güzel Sanatların Teşviki Derneğinin Çizim Okulu'nda hocalık yaptı (1860–1864), 1872'den sonra St. Petresburg'da atölye şefi/profesörü (1908–1910) ve mozaik bölümü başkanı oldu (1890–1912).

Çistiyakov 11 Kasım 1919'da Tsarskoe Selo'da (günümüzde St. Petersburg'daki Puşkin kentinde) öldü.

Çistiakov'un öğrencileri arasında Viktor Vasnetsov, Mikhail Vrubel, Vasily Polenov, İlya Repin, Valentin Serov, ve Vasili Surikov sayılabilir. Bunlar Akademi'nin atıl sanat anlayışına karşı mücadele etmiş ve 19. yüzyılın ikinci yarısından Rusya'daki gerçekçilik akımının gelişmesinde çok önemli rol oynamışlardır.

Çistiakov'un ana amacı yüksek yetenekli sanatçı-vatandaşlar yetiştirmekti. Pedagojik yönteminin altında yatan ilke, sanatçının doğayı doğrudan algılaması ile doğanın bilimsel incelemesinin birleştirilmesiydi. Uygulamada, tarihî olayların dramatizasyonunu ve portrelerde psikolojik sunumu amaçlıyordu. Eserleri başlıca Sankt-Peterburg'daki Rus Devlet Müzesi ve Moskova'daki Tretyakov Galerisi'nde sergilenmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]