Valentin Serov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Valentin Alexandrovich Serov
Genel bilgiler
Doğum19 Ocak 1865
Sankt-Peterburg, Rusya
Ölüm5 Aralık 1911
Moskova
UyrukRus
Evlilik(ler)iOlga Trubnikova
AlanıResim,
Sanat eğitimiİmparatorluk Sanat Akademisi
Katıldığı akımlarİzlenimcilik
Ünlü yapıtlarıPortreler

Valentin Alexandrovich Serov (Rusça: Валенти́н Алекса́ндрович Серо́в; 19 Ocak 1865 - 5 Aralık 1911) Rus ressam ve döneminin önde gelen portre sanatçılarındandır.

Yaşamı ve sanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Serov Saint Petersburg'da, Rus besteci ve müzik eleştirmeni Alexander Serov ile yine besteci olan Valentina Serova'nın oğlu olarak dünyaya geldi. İlya Repin'den Paris ve Moskova'da dersler aldı. St. Petersburg Sanat Akademisi'nde (1880-1885) Pavel Chistyakov atölyesinde çalıştı. Rusya ve Batı Avrupa'da Mikhail Vrubel ve Konstantin Korovin ile birlikte usta sanatçıların yapıtlarının bulunduğu müzeleri gezdi. Tretyakov Devlet Galerisi'nde bulunan Şeftalili Kız ve Güneş ile Örtülü Kız isimli erken dönem portre çalışmalarında doğanın ve modelin kendiliğinden algılanışı üzerine yoğunlaştı. Bu çalışmalar erken dönem Rus İzlenimcilik sanatının örnekleridir. 1890'dan itibaren portre sanatına yönelerek sanatçı ve yazarları model olarak seçti. Baskın renkler olarak tercih ettiği gri-siyah ile kahverengiyi çok renkli ve parlak tonlarda kullandı. 1894 yılında Geziciler grubuna katıldı. Büyük bir beceri ile oluşturulmuş gerçekçi portrelerinde kompozisyon yeteneği yanında resimsel bütünlük gözlenir. Serov ısrarla çizgilerden oluşan ritmik ve dekoratif renk birleşimlerini kullandı. 1900'den sonra Geziciler grubundan tatmin olmayanların geliştirdiği "Sanat Dünyası" (Mir iskusstva) sanat akımına katıldı. 20 yüzyılın başında izlenimci akımdan uzaklaşarak modern bir üslup geliştirdi ancak gerçekçi ve doğacı yaklaşımı değişmedi. Son dönemlerinde klasik mitoloji temalarını çalıştı. 1897 ile 1909 yılları arasında Moskova Resim Heykel ve Mimari Okulu'nda ders verdi. 2016 yılında Moskova Tretyakov Galerisi'nde çok kalabalık bir izleyici kitlesinin katıldığı sergi düzenlendi.[1][2][3]

Evlilik ve ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Serov 1889'da Olga Trubnikova ile evlendi. Eşi ve çocukları Yura ile Sasha birçok çalışmasının konusunu oluşturdu.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Valentin Serov, Moskova'da 5 Aralık 1911'de, akut anjinaya bağlı kalp yetmezliğinden 46 yaşında öldü ve Donskoye Mezarlığı'na gömüldü. Sovyetler döneminde mezarı Novodevichy Mezarlığı'na nakledildi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Arbuzov, Grigory ve Sarabyanov, Dmitry Valentin Serov, Aurora Art Publishers, Leningrad 1987 Rusya
  2. ^ "Record crowds brave Moscow cold for blockbuster show". The Artnewspaper. 3 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2018. 
  3. ^ COHEN, YAROSLAV. "Why Russians are so crazy about artist Serov". Russia Beyond. 25 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2018.